Čištění notebooku Dell Inspiron M5110

Nepíšu to zde prvně, ale stará známá pravda, že po několika letech je počítač nutné pořádně vyčistit, zde platila na 150%. A řekl bych, že je i rozdíl, pokud se o notebook stará žena nebo muž. Tento model v červené barvě si chlap asi nekoupí :)

Ale na druhou stranu málo mužů má svůj počítač/notebook zvenčí čistý. O to víc času ale bylo třeba pro zrychlení a očistu od zbytečných programů.

Čištění notebooku Dell Inspiron M5110

dell inspiron m5110 notebook

Základní informace o notebooku Dell Inspiron M5110

dell inspiron m5110 informace

První, co mě zarazilo, byl sice kvalitní antivirový program NOD32, naposledy ale aktualizovaný v roce 2012. Ten asi moc virů nezachytí, když už se píše rok 2015. Takže jsem jej odinstaloval a nahrál osvědčený Security Essentials od Microsoftu.

Co mnoho lidí má na svých počítačích a noteboocích vypnuté, nebo je nepoužívají, jsou automatické aktualizace Windows. Zde se jich stahovalo poměrně dost, ta poslední pak již nabízí update na Windows 10, je ale na každém z vás, zda přejde na tento nový operační systém, nebo zůstanete u Windows 7, které mají podporu až do roku 2020.

Dále jsem odinstaloval programy, které už roky nebyly používané a zbytečně zabírají místo. Na počítači byl operační systém Windows 7, zde máte 2 možnosti, jak programy odebrat.

  1. Volba START – OVLÁDACÍ PANELY – ODINSTALOVAT PROGRAM
  2. Nainstalujte si zde mnohokrát zmiňovaný CCLEANER a zde ve 3 záložce vlevo NÁSTROJE můžete program, hru, či aplikaci odebrat.

Když už budete mít spuštěný Ccleaner, vyčistěte si volné místo a registry, což také přispěje ke zrychlení pc a uvolnění dalšího místa na pevném disku. Konkrétně v tomto počítači se uvolnilo více jak 5GB místa.

Dále v tomto programu ve volbě NÁSTROJE – START lze také vypnout programy či aplikace, které se spouští po startu Windows, zde dost času zabere „chytrá lišta DELL s aplikacemi“, zbytečnost a neznám nikoho, kdo by to používal. Pokud tomu ale nerozumíte, radši toto nastavení nechte na zkušenější počítačové odborníky.

Jedním z důvodů, proč pc nebo notebook pomalu reaguje nebo najíždí je to, že je zavirován. Použil jsem tedy program Anti-Malware od firmy Malwarebytes a opravdu to trojského koně našlo + další „bordel“, který v notebooku nemá co dělat. Obrázek je z druhého proskenování, kdy již byl noťas čistý.

malware bytes

A protože je lepší kontrolu udělat několika programy, pro důkladnější kontrolu jsem použil ještě čistič Spybot Search and Destroy. Ten také našel pár věcí, které v čistém počítači nemají co dělat, takže jsem je odstranil a druhý sken již byl bez problémů.

spybot malware

Nakonec stačí restart, ke kterému vás stejně počítač několikrát vyzve a rychlost a reakce „povelů“ ve Windows by tomto čistění měla být znát.

Používáte stejný postup nebo máte jiné čistící programy? Podělte se s našimi čtenáři v komentářích pod článkem. Díky.

Související:

Vyčištění a zrychlení počítače zdarma

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*