Jak přeinstalovat Windows 7

Zakoupil jsem SSD disk a protože jsem měl operační systém již několik let nainstalovaný na starém harddisku, provedl jsem čistou instalaci na tento rychlý disk a vše zdokumentoval, jak tento oblíbený OS nainstalovat.

Instalace Windows 7 – video návod

Jak nainstalovat Windows 7 z DVD na SSD disk 32GB pomocí 4 minutového video návodu. Je to opravdu jednoduché a zdarma.

Návod, jak správně nainstalovat Windows 7 z DVD (CD)

Nejjednodušší je čistá instalace W7 CZ je na prázdný hdd, jak vidíte na videu.

Přeinstalace Windows – reinstal win 7

Pokud budete instalovat Windows na nový počítač, pak je to jednodušší a rychlejší.

Máte-li ale již systém nainstalovaný, ale je pomalý, zavirovaný nebo si chcete v počítači udělat pořádek a na disku zvětšit místo, nová instalace Windows je nejlepší řešení.

Nebo stačí koupit a zapojit 4 TB harddisk a místa bude hned dost.

Hlavně před spuštěním instalace nezapomeňte zálohovat důležitá data jako fotky, soubory ve složce Documents & Settings a také oblíbené položky v internetovém prohlížeči. Většina uživatelů má všechny důležité soubory uloženy na ploše, v pc ji najdete i pod anglických názvem Desktop.

Instalace systému Windows 7 na 32GB SSD disk

Instalovat můžete dvěma způsoby, z USB-flashky nebo dvd disku. Já jsem si z originálního disku vytvořil novou instalaci obsahující Service Pack 1, takže se po dokončení instalace nestahuje těch 150 aktualizací, ale jen několik. Kromě SP1 lze na disk přidat i další programy, které používáte, takže  pak již není třeba nic doinstalovávat. Bootovací usb Windows 7 mám o velikosti 8GB a ještě zbylo dost místa i na tyto prográmky a aplikace.

windows 7 pevný disk ssd 32gb volné místo

Windows 7 mají po instalaci cca 15GB, takže jako systémový disk 32gb stačí. Ale kupoval jsem jej v době, kdy rozdíly v ceně mezi 32 a 64gb byl několik tisíc, tak to mělo význam, dnes už bych bral klidně 128-256GB SSD.

Postup jak vytvořit usb flash disk s instalací windows 7 je téměř totožný jako když vytváříte dvd, jen pak ten iso soubor pomocí programu Rufus dostanete na flešku.

Nastavení BIOSu + jak nabootovat Windows 7

Před samotnou instalací je třeba nastavit medium, ze kterého budete instalovat, takže dle typu pc či notebooku najeďte do biosu, obvykle F2 nebo F9 a v sekci Boot – Boot device priority nastavit CD-rom nebo USB. Sice máte dvd disk, ale starší bios tam má prostě cd :) Pak už jen stačí nově nastavené hodnoty uložit a přes bios počítač / notebook restartovat.

Nastavení bootování v biosu

Instalační medium vloženo do CDROM / DVD rom, proto jej je třeba nastavit zde.

Postup, jak nainstalovat Windows 7 z usb (bez CD) je obdobný, jen je třeba nastavit usb flash.

Nastavení bootování v biosu 2

Nastavení bootování v biosu 3

Jak nainstalovat  – reinstalovat Windows 7

Vložte instalační disk do mechaniky a po chvilce, až vás hláška vyzve, abyste stiskli libovolnou klávesu, spusťte instalaci.

Libovolnou klávesou spustíte systém z disku

Vyberte požadovaný jazyk a klikněte na „Další“ a pak Instalovat.

Instalace Windows 7

Instalace Windows 7 - 2

Dále vyberte verzi Windows, ke které máte licenční číslo a zda 32bit nebo 64bit.

Instalace Windows 7 - 3

Potvrďte licenční smlouvu.

Instalace Windows 7 - 4

A na další obrazovce zvolte volbu Vlastní (upřesnit) a vyberte, kam chcete systém instalovat.

Instalace Windows 7 - 5

Pokud disk není prázdný, doporučuji jej odstranit. Zvolte Možnosti jednotky (upřesnit).

Instalace Windows 7 - 6

Zde vyberte Odstranit.

Instalace Windows 7 - 7

Volbu potvrďte OK.

Instalace Windows 7 - 8

Oba oddíly jsem odstranil a zobrazí se pouze nepřidělené místo na disku. Systém si sám vytvoří diskový oddíl, nemusíte dělat nic, jen kliknout na Další.

Instalace Windows 7 - 9

Windows 7 instalace

Samotná instalace trvá dle rychlosti disku a počítače cca 20minut.

Instalace Windows 7 - 10

Poté už jen stačí zadat jméno uživatele a název počítače (pro lepší identifikaci v síti, pokud jich máte doma víc).

Instalace Windows 7 - 11

Na další obrazovce zadáte heslo.

Čtěte: Jak zrušit heslo u Windows 7.

Instalace Windows 7 - 12

Zde zadejte Product key – Seriové číslo.

Instalace Windows 7 - 13

Poté už jen nastavíte zda chcete stahovat automatické aktualizace nebo ne. Určitě doporučuji zapnout.

Instalace Windows 7 - 14

Zkontrolujete nastavení data a času.

Instalace Windows 7 - 15

Vyberete aktuální umístění počítače. Doporučuji nastavit Domácí síť.

windows 7 instalace 17

Poté se už jen dokončí instalace a je hotovo.

Takto vypadá nově nainstalovaný operační systém Windows 7.

windows 7 instalace 1

Kliknutím levým „myšítkem“ na START a poté pravým na Tento počítač a Vlastnosti se můžete podívat na základní informace o počítači, jaký má procesor, kolik má GB má paměti a jaký operační systém používá. Dole vpravo je vidět, zda je systém aktivován = je legální.

windows 7 základní informace o počítači

Po dokončení instalace se vám může stát, že ne všechny komponenty se nainstalují automaticky, u mě například televizní karta potřebuje samostatné ovladače, protože Win 7 je neobsahují. Dobře je to vidět na tomto obrázku. windows 7 správce zařízení

Ve správci zařízení by neměly být žádné vykřičníky – pro bezproblémový chod počítače doinstalujte vše. Dnes už stačí jen stáhnout všechny aktualizace. V případě, kdyby vám vyskakovala chyba KB3102810, v tomto článku jsem popsal, jak ji vyřešíte.

Operační systém Win7 lze instalovat jak na systém fat 32, tak i ntfs a verze 32 bit i 64 bitový.

Časté dotazy

Jak dlouho trvá nainstalovat windows 7?

Vše záleží na rychlosti počítače a jeho komponentů (procesor, pevný disk, operační paměť). Čistá instalace z USB je hotova na ssd disku za 15-20 minut, stažení aktualizací pak další hodina/dvě.

Jak naistalovat windows 7 na windows xp

To bohužel nejde, je nutné data z Windows Xp zazálohovat, provést čistou instalaci W7 a následně data importovat – překopírovat.

O autorovi Miloš Lácha 1147 Článků
Počítače mě bavily odjakživa, takže 13 let práce administrátora v bance pro mě byl splněný sen. Prošel jsem mnoha školeními na Windows i Office a možná i to byl impuls založit tento web, kde už více než 10 let najdete pravidelně každý týden nové návody převážně pro operační systém od Microsoftu.

4 Comments

  1. stojím před podobným krokem – nový SSD, v diskusích s doporučením „instaluj čisté Win7+SP1“. Taky mám jen orig. DVD bez SP1, potřeboval bych postrčit s (cituji): …Já jsem si z originálního disku vytvořil novou instalaci obsahující Service Pack 1…
    ? Předem dík, M.

  2. Při čisté nové instalaci je vhodnější NEFORMÁTOVAT disk ale klepnout na odstranit a odstranit všechny oddíly disku. Následně nevolit formátovat, ale klepnout na tlačítko DALŠÍ. Instalační program před rozbalováním souborů sám vytvoří optimální strukturu disku včetně naformátování jednotlivých oddílů (vytvoří se skrytý bootovací oddíl a systémový oddíl, oba správných velikostí).

  3. Dobrý den , nevím proč mi neodcházejí e-mail, mám novou kartu , tam je pravdě podobně chyba , ale nevím v čem ? mám se vrátit k starej kartě a jakým způsobem to mám udělat? Jsem stará paní 74 let a Když by jste mohli pomoct na dálku přes Team Viewer 13 , tak by jste mi pomohli. dějete mi vědět na e-mail jestli jste mi ochotní pomoct, a co bude potřebovat k tomu potřebovat okrem hesla? Mám nastavený Windows 7 , zaplatí Vám za službu. Děkuji Vám.Edita Mrózková

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*