Jak přeinstalovat Windows 7

Zakoupil jsem SSD disk a protože jsem měl operační systém již několik let nainstalovaný na starém harddisku, provedl jsem čistou instalaci na tento rychlý disk a vše zdokumentoval.

Přeinstalace Windows – reinstal win 7

Pokud budete instalovat Windows na nový počítač, pak je to jednodušší a rychlejší.

Máte-li ale již systém nainstalovaný, ale je pomalý, zavirovaný nebo si chcete v počítači udělat pořádek a na disku zvětšit místo, nová instalace Windows je nejlepší řešení.

Nebo stačí koupit a zapojit 4 TB harddisk a místa bude hned dost.

Hlavně před spuštěním instalace nezapomeňte zálohovat důležitá data jako fotky, soubory ve složce Documents & Settings a také oblíbené položky v internetovém prohlížeči. Většina uživatelů má všechny důležité soubory uloženy na ploše, v pc ji najdete i pod anglických názvem Desktop.

Instalace sytému Windows 7 na 32GB SSD disk

Instalovat můžete dvěma způsoby, z USB-flashky nebo dvd disku. Já jsem si z originálního disku vytvořil novou instalaci obsahující Service Pack 1, takže se po dokončení instalace nestahuje těch 150 aktualizací, ale jen několik. Kromě SP1 lze na disk přidat i další programy, které používáte, takže  pak již není třeba nic doinstalovávat. Bootovací usb Windows 7 mám o velikosti 8GB a ještě zbylo dost místa i na tyto prográmky a aplikace.

windows 7 pevný disk ssd 32gb volné místo

Windows 7 mají po instalaci cca 15GB, takže jako systémový disk 32gb stačí. Ale kupoval jsem jej v době, kdy rozdíly v ceně mezi 32 a 64gb byl několik tisíc, tak to mělo význam, dnes už bych bral klidně 128-256GB SSD.

Nastavení BIOSu

Před samotnou instalací je třeba nastavit medium, ze kterého budete instalovat, takže dle typu pc či notebooku najeďte do biosu, obvykle F2 nebo F9 a v sekci Boot – Boot device priority nastavit CD-rom nebo USB. Sice máte dvd disk, ale starší bios tam má prostě cd 🙂 Pak už jen stačí nově nastavené hodnoty uložit a počítač / notebook restartovat.

Nastavení bootování v biosu

Instalační medium vloženo do CDROM / DVD rom, proto jej je třeba nastavit zde.

Nastavení bootování v biosu 2

Nastavení bootování v biosu 3

Jak nainstalovat Windows 7

Vložte instalační disk do mechaniky a po chvilce, až vás hláška vyzve, abyste stiskli libovolnou klávesu, spusťte instalaci.

Libovolnou klávesou spustíte systém z disku

Vyberte požadovaný jazyk a klikněte na „Další“ a pak Instalovat.

windows 7 instalace 04

windows 7 instalace 05

Dále vyberte verzi Windows, ke které máte licenční číslo a zda 32bit nebo 64bit a na další obrazovce zvolte volbu Vlastní (upřesnit) a vyberte, kam chcete systém instalovat.

windows 7 instalace 06 windows 7 instalace 07

Pokud disk není prázdný, lze jej zde rovnou i naformátovat (Možnosti jednotky – Upřesnit – Formátovat). Poté spusťe instalaci.

windows 7 instalace 08 windows 7 instalace 09

Samotná instalace trvá dle rychlosti disku a počítače 5-20minut.

windows 7 instalace 10

Poté už jen stačí zadat jméno uživatele a název počítače (pro lepší identifikaci v síti, pokud jich máte doma víc), nastavit heslo a zadat Product key – Seriové číslo.

Čtěte: Jak zrušit heslo u Windows 7.

windows 7 instalace 12 windows 7 instalace 13

Licence – serial number

windows 7 instalace 14

Poté už jen nastavíte zda chcete stahovat automatické aktualizace nebo ne.

windows 7 instalace 15

Zkontrolujete nastavení data a času.

windows 7 instalace 16

Vyberete aktuální umístění počítače.

windows 7 instalace 17

Poté se už jen dokončí instalace a je hotovo.

Takto vypadá nově nainstalovaný operační systém Windows 7.

windows 7 instalace 1

Kliknutím levým „myšítkem“ na START a poté pravým na Tento počítač a Vlastnosti se můžete podívat na základní informace o počítači, jaký má procesor, kolik má GB má paměti a jaký operační systém používá. Dole vpravo je vidět, zda je systém aktivován = je legální.

windows 7 základní informace o počítači

Po dokončení instalace se vám může stát, že ne všechny komponenty se nainstalují automaticky, u mě například televizní karta potřebuje samostatné ovladače, protože Win 7 je neobsahují. Dobře je to vidět na tomto obrázku. windows 7 správce zařízení

Ve správci zařízení by neměly být žádné vykřičníky – pro bezproblémový chod počítače doinstalujte vše.

Podívejte se také na video, jak Windows 7 nainstalovat

1 komentář z Jak přeinstalovat Windows 7

  1. stojím před podobným krokem – nový SSD, v diskusích s doporučením „instaluj čisté Win7+SP1“. Taky mám jen orig. DVD bez SP1, potřeboval bych postrčit s (cituji): …Já jsem si z originálního disku vytvořil novou instalaci obsahující Service Pack 1…
    ? Předem dík, M.

  2. Při čisté nové instalaci je vhodnější NEFORMÁTOVAT disk ale klepnout na odstranit a odstranit všechny oddíly disku. Následně nevolit formátovat, ale klepnout na tlačítko DALŠÍ. Instalační program před rozbalováním souborů sám vytvoří optimální strukturu disku včetně naformátování jednotlivých oddílů (vytvoří se skrytý bootovací oddíl a systémový oddíl, oba správných velikostí).

  3. Dobrý den , nevím proč mi neodcházejí e-mail, mám novou kartu , tam je pravdě podobně chyba , ale nevím v čem ? mám se vrátit k starej kartě a jakým způsobem to mám udělat? Jsem stará paní 74 let a Když by jste mohli pomoct na dálku přes Team Viewer 13 , tak by jste mi pomohli. dějete mi vědět na e-mail jestli jste mi ochotní pomoct, a co bude potřebovat k tomu potřebovat okrem hesla? Mám nastavený Windows 7 , zaplatí Vám za službu. Děkuji Vám.Edita Mrózková

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zobrazen veřejně.


*