Jak přeinstalovat Windows 7

Zakoupil jsem SSD disk a protože jsem měl operační systém již několik let nainstalovaný na starém harddisku, provedl jsem čistou instalaci na tento rychlý disk a vše zdokumentoval.

Přeinstalace Windows

Pokud budete instalovat Windows na nový počítač, pak je to jednodušší a rychlejší.

Máte-li ale již systém nainstalovaný, ale je pomalý, zavirovaný nebo si chcete v počítači udělat pořádek a na disku zvětšit místo, nová instalace Windows je nejlepší řešení.

Hlavně před spuštěním instalace nezapomeňte zálohovat důležitá data jako fotky, soubory ve složce Documents & Settings a také oblíbené položky v internetovém prohlížeči. Většina uživatelů má všechny důležité soubory uloženy na ploše, v pc ji najdete i pod anglických názvem Desktop.

Instalace sytému Windows 7 na 32GB SSD disk

Instalovat můžete dvěma způsoby, z USB-flashky nebo dvd disku. Já jsem si z originálního disku vytvořil novou instalaci obsahující Service Pack 1, takže se po dokončení instalace nestahuje těch 150 aktualizací, ale jen několik. Kromě SP1 lze na disk přidat i další programy, které používáte, takže  pak již není třeba nic doinstalovávat. Bootovací usb Windows 7 mám o velikosti 8GB a ještě zbylo dost místa i na tyto prográmky a aplikace.

windows 7 pevný disk ssd 32gb volné místo

Windows 7 mají po instalaci cca 15GB, takže jako systémový disk 32gb stačí. Ale kupoval jsem jej v době, kdy rozdíly v ceně mezi 32 a 64gb byl několik tisíc, tak to mělo význam, dnes už bych bral klidně 128-256GB SSD.

Nastavení BIOSu

Před samotnou instalací je třeba nastavit medium, ze kterého budete instalovat, takže dle typu pc či notebooku najeďte do biosu, obvykle F2 nebo F9 a v sekci Boot – Boot device priority nastavit CD-rom nebo USB. Sice máte dvd disk, ale starší bios tam má prostě cd 🙂 Pak už jen stačí nově nastavené hodnoty uložit a počítač / notebook restartovat.

Nastavení bootování v biosu

Nastavení bootování v biosu 2

Nastavení bootování v biosu 3

Jak nainstalovat Windows 7

Vložte instalační disk do mechaniky a po chvilce, až vás hláška vyzve, abyste stiskli libovolnou klávesu, spusťte instalaci.

Libovolnou klávesou spustíte systém z disku

Vyberte požadovaný jazyk a klikněte na „Další“ a pak Instalovat.

windows 7 instalace 04

windows 7 instalace 05

Dále vyberte verzi Windows, ke které máte licenční číslo a zda 32bit nebo 64bit a na další obrazovce zvolte volbu Vlastní (upřesnit) a vyberte, kam chcete systém instalovat.

windows 7 instalace 06 windows 7 instalace 07

Pokud disk není prázdný, lze jej zde rovnou i naformátovat (Možnosti jednotky – Upřesnit – Formátovat). Poté spusťe instalaci.

windows 7 instalace 08 windows 7 instalace 09

Samotná instalace trvá dle rychlosti disku a počítače 5-20minut.

windows 7 instalace 10

Poté už jen stačí zadat jméno uživatele a název počítače (pro lepší identifikaci v síti, pokud jich máte doma víc), nastavit heslo a zadat Product key – Seriové číslo.

windows 7 instalace 12 windows 7 instalace 13 windows 7 instalace 14

Poté už jen nastavíte zda chcete stahovat automatické aktualizace nebo ne.

windows 7 instalace 15

Zkontrolujete nastavení data a času.

windows 7 instalace 16

Vyberete aktuální umístění počítače.

windows 7 instalace 17

Poté se už jen dokončí instalace a je hotovo.

Takto vypadá nově nainstalovaný operační systém Windows 7.

windows 7 instalace 1

Kliknutím levým „myšítkem“ na START a poté pravým na Tento počítač a Vlastnosti se můžete podívat na základní informace o počítači, jaký má procesor, kolik má GB má paměti a jaký operační systém používá. Dole vpravo je vidět, zda je systém aktivován = je legální.

windows 7 základní informace o počítači

Po dokončení instalace se vám může stát, že ne všechny komponenty se nainstalují automaticky, u mě například televizní karta potřebuje samostatné ovladače, protože Win 7 je neobsahují. Dobře je to vidět na tomto obrázku. windows 7 správce zařízení

Ve správci zařízení by neměly být žádné vykřičníky – pro bezproblémový chod počítače doinstalujte vše.

1 komentář z Jak přeinstalovat Windows 7

  1. stojím před podobným krokem – nový SSD, v diskusích s doporučením „instaluj čisté Win7+SP1“. Taky mám jen orig. DVD bez SP1, potřeboval bych postrčit s (cituji): …Já jsem si z originálního disku vytvořil novou instalaci obsahující Service Pack 1…
    ? Předem dík, M.

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zobrazen veřejně.


*