Jak přeinstalovat počítač. Návod pro Win 10, 8, 7, Vista i XP

Jak přeinstalovat počítač nebo notebook. Návody pro PC s operačním systémem Windows 10, Win 8, 7, Vista i starším XP.

Jak přeinstalovat pc / notebook zdarma

Mnoho firem si z přeinstalování pc udělala celkem výnosnou živnost. Cena často neodpovídá tomu, kolik času instalace Windows zabere.

V tomto článku najdete návod na nejpoužívanější operační systémydesítky, osmičky, sedmičky, visty i xp-čka.

Co je reinstalace počítače

Reinstalace pc je znovunahrání operačního systému na jednotce c, kde již předtím Windows byly.

U nových Windows 10 se používá podobný pojem tovární nastavení, což je vlastně obnovení pc do základního nastavení.

Dělá se z důvodu, pokud je počítač pomalý, zavirovaný nebo jste si třeba koupili novou základní desku nebo nový pevný disk a chcete mít pc „bez balastu“, který se postupem času do každých Windows nabalí.

Jak přeinstalovat počítač. Návod pro Win 10, 8, 7, Vista i XP

Jak zálohovat počítač před přeinstalováním

Na toto téma jsem již na webu ČistéPC článek psal. Přečtěte si, jak na zálohu dat před instalací Windows.

Návody na přeinstalování počítače

Pokud máte nový pc / notebook bez cd/dvd mechaniky, zvolte instalaci z usb flashdisku.

Časté dotazy

Jak dlouho trvá přeinstalovat počítač

Často záleží na hardwarové výbavě pc nebo notebooku, tzn. jak je rychlý, kolik má operační paměti, zda má rychlý ssd disk nebo také jak máte rychlý internet, protože se po dokončení instalace systému také stahují bezpečnostní aktualizace. U nových počítačů s Windows 10 jej zvládnete reinstalovat cca za 1 hodinu.

Vyplatí se přeinstalování počítače ?

Určitě ano, dalo by se říct, že často hodně zanesené pc dostanou „druhý dech“, a fungují stejně dobře jako před lety, když jste je koupili.

Kolik stojí přeinstalování počítače

Cena za reinstalaci pc je různá. Pokud dáte počítač sousedovi, třeba to bude stát jen pár stovek, i firmy to je často i 1000 kč za „práci technika“ – který párkrát stiskne ENTER – konkrétně při aktualizaci na Windows 10, která je zdarma. Bohužel jsem se setkal i s tím, že zaplatíte tuto částku a navíc přijdete o veškerá data, která jste v pc měli, protože jste si přece „zálohu dat“ nezaplatili. A to může být velký problém, když máte v kompu třeba fotky za 10 let. Pak je jediným řešením obnova smazaných souborů pomocí Recuva.

O autorovi Miloš Lácha 1147 Článků
Počítače mě bavily odjakživa, takže 13 let práce administrátora v bance pro mě byl splněný sen. Prošel jsem mnoha školeními na Windows i Office a možná i to byl impuls založit tento web, kde už více než 10 let najdete pravidelně každý týden nové návody převážně pro operační systém od Microsoftu.

2 Comments

  1. Ahoj, nevím zda jsou stránky updatovane, ale prosím o pomoc. Kamarád kvůli jistým ovladačům na tiskárnu potřebuje počítač s Windows Vista (na novější systémy už prý uvedeny ovladač není). Sehnal levně Lenovo ideapad g50-30 s win 8 a ptal se mě,jestli mu je tam hodím. Myslel jsem, že to nebude problém, jenže… Po prvotním načítání Windows se ukáže okno modré smrti: a problém has během detected And Windows has během shut Down to prevent damage to your computer (technical info: stop:0x000000A5(0x00000011, 0x00000008, 0FFD15010,0x00040000) mám vse nafoceno. Zkoušel jsem i vypalit bootovaci DVD, ale taky to nedopadlo. Nemá někdo nějaký tip?

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*