Defragmentace disku ve Windows 7, Win 10 a W11

Defragmentace pevného disku ve Windows 7 je zdarma. Co to je a jak program ve Win 7, Windows 10 a 11 spustit popíše dnešní návod.

Co je defragmentace hard disku

Program na defragmentaci slouží ke srovnání dat na pevném disku. ve Windows je zdarma, lze použít ale i oblíbený Defraggler, který je také free.

Defragmentace disku počítače s Win 7

Jak spustit a provést defragmentaci disku.

Ve Windows průzkumníku klikněte na Tento počítač a následně na pevný disk pravým tlačítkem myši a zvolte odkaz Vlastnosti.

Defragmentace disku ve Windows 7 -

Zde klikněte na záložku Nástroje.

Defragmentace disku ve Windows 7 - 2

A v tomto okně na tlačítko Defragmentovat.

Defragmentace disku ve Windows 7 - 3

Jak zapnout defragmentaci

Vyberte pevný disk (pokud máte jako céčko SSD, ten vynechte) ale další díky lze použít.

Nejdříve klikněte na tlačítko Analyzovat a poté na Defragmentovat disk.

Defragmentace disku ve Windows 7 - 4

Nyní již víte, jak se dělá defragmentace hdd ve Windows 7.

Samozřejmě je možné udělat defragmentaci jak na disku interním, tak i u externího harddisku. Pokud vás zajímá, jak dlouho tato akce trvá, pak to záleží na mnoha faktorech, jak velikosti hdd, tak i době, kdy byla tato funkce použita. Dnešní operační systémy tento nástroj spouští automaticky, takže často ruční spuštění ani není třeba.

Defragmentace disku ve Windows 10 a Win 11

Defragmentace disku počítače ve Windows 10 je zdarma. Podívejte se, jak defragmentaci hdd spustit. Stejný postup je i ve Windows 11.

Postup

Program spustíte tak, že ve Win 10 zadáte do vyhledávání defrag..
Defragmentace disku Windows 10 - 1

Jak defragmentovat disk Windows10 (Optimalizace jednotek)

Stačí kliknout na příslušný diskový oddíl a pokud by u fragmentace bylo více procent než 0, je nutné data srovnat. Tato aplikace se ale ve Win10 spouští automaticky, takže to znamená, že často není vůbec nutný ruční zásah.

Defragmentace disku Windows 10 - 2

Defragmentace ssd disku

Tu není třeba dělat, protože ssd disk pracuje na jiném principu než harddisk klasický. Navíc jak vidíte, ani to nejde spustit, volba Analyzovat je vyšedlá.

Defragmentace disku Windows 10 - 3

O autorovi Miloš Lácha 1148 Článků
Počítače mě bavily odjakživa, takže 13 let práce administrátora v bance pro mě byl splněný sen. Prošel jsem mnoha školeními na Windows i Office a možná i to byl impuls založit tento web, kde už více než 10 let najdete pravidelně každý týden nové návody převážně pro operační systém od Microsoftu.

3 Comments

  1. Defragmentaci zařídí asi „nejlépe“ program UltraDefrag (poslední free verze je 7.1.3). Download: https://www.filepuma.com/download/ultradefrag_32bit_7.1.3-23137/
    UltraDefrag umí mnohem víc než jen defragmentovat. S jeho pomocí jsem mj. zachránil „umírající“ externí disk, který teď šlape „jako hodinky“ :-). Varování: plná optimalizace disku trvá dlouho, např. pro značně zaplněný interní HDD 1TB (5200 ot/min) cca 20 hodin. Ale výsledek stojí za trpělivost.

  2. Kdo máte SSD, na sedmičkách defragmentaci nepouštějte, jediné, co tím získáte, je vyšší opotřebení disku. Na desítkách a jedenáctkách to ani nejde, tam to prostě udělá trim.
    Ale pozor na to ve virtuálních strojích, tam systém nemusí vědět, že jede na SSD.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*