Jak správně sedět u počítače

Správné sezení u počítače může pomoci předejít bolestem zad, krční páteře a oční únavě. Důležitá je také výška stolu i monitoru. O tom všem bude tento článek.

Jak správně sedět u počítače

Jak správně sedět u počítače

Jak sedět na židli u pc

Ujistěte se, že máte ergonomickou židli s opěrkou a opěrkou pro zápěstí. Nastavte výšku židle tak, aby vaše nohy byly na zemi a vaše kolena byla ohnutá v pravém úhlu. Držte záda narovnaná a ujistěte se, že máte dostatečnou oporu v oblasti dolní části zad. Již několik let jsem spokojen s touto kancelářskou židlí z Ikea.

Pro správné umístění monitoru platí

Ujistěte se, že monitor je před vámi a je výškově nastaven tak, aby byl v úrovni očí. Hodně často vzniká problém třeba s bolením zad z toho, že nesedíte rovně proti monitoru, ale máte jej na kraji stolu a sedíte jakoby bokem. To není právě nejlepší poloha, problémy se nemusí vyskytnout hned, ale postupem času ano, takže lepší je jim předcházet a dát si obrazovku přímo před sebe, abyste měli oči ve výšce horní části monitoru. Mě vyhovuje můj 24″ LCD monitor, který je dostatečně vysoký, ale i široký. Určitě vybírejte ten, který si můžete nastavit na výšku, abyste pak v budoucnu nemuseli pod něj dávat třeba knížky jako podstavec :)

Klávesnice a myš

Ujistěte se, že máte dostatečný prostor pro klávesnici a myš a že jsou umístěny tak, aby byly snadno přístupné. Sám používám obyčejnou klávesnici a myš, ale kdo má problém např. s karpály, tomu bude vyhovovat myš vertikální.

Kvalitní stůl

U stolu se pravidelně protahujte a dělejte přestávky od počítače, abyste předešli křečím a napětí. Tomu může předcházet pořízení výškově nastavitelného stolu, díky kterému vám mnoho zdravotní problémy mohou časem zmizet. Sedět celý den na židli není zdravé a proto je dobré chvíli pracovat vestoje a chvíli zase v sedě. Sám tento stůl u pc již skoro rok používám a jsem spokojen.

Odkazy:

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*