WPS (zkratka pro Wi-Fi Protected Setup) je standard pro bezdrátové připojení k Wi-Fi sítím, který usnadňuje proces připojení k bezdrátové síti. WPS umožňuje uživatelům snadno připojit svá zařízení k bezdrátové síti bez nutnosti ručně zadávat přihlašovací údaje, jako je například síťové jméno a heslo.

K připojení k Wi-Fi sítím pomocí WPS stačí pouze stisknout tlačítko WPS na Wi-Fi routeru a na zařízení, které se chcete k síti připojit. Alternativou je zadání osmimístného číselného PIN kódu, který je přiřazen routeru.

Například pokud máte na routeru tlačítko wpc a to samé i na tiskárně, jediným stiskem je propojíte aniž byste museli cokoliv složitě nastavovat. Podobně lze připojit na wifi síť i smartphone.

WPS používá bezpečnostní protokol pro ochranu přenosu dat a zabraňuje neoprávněnému přístupu k bezdrátové síti. V současné době existují některé bezpečnostní obavy ohledně používání WPS, zejména pokud jde o zranitelnosti PIN kódu, a proto by měl být WPS používán opatrně a s bezpečnostními opatřeními.