Google reCAPTCHA návod

Pokud máte vlastní webové stránky, kde máte také kontaktní formulář či forum, všudypřítomný spam je vždy problém. Naštěstí existují zajímavá řešení, které s ním dovedou poměrně snadno zatočit.

Google reCAPTCHA

Na stránce www.google.com/recaptcha klikněte na tlačítko Get Started with Enterprise. Dále se přihlašte pomocí Google účtu.

Recaptcha Google 1

Kdo zde ještě nemá žádný web, ten jej po přihlášení zadá. Já už jich mám několik, takže volím tlačítko + vpravo nahoře.

Recaptcha Google 2

U záložky Label si pojmenujte vaši stránku, jak se bude v seznamu zobrazovat, u reCAPTCHA type zvolte verzi, doporučuji v3 a u Domains přidáte vaši doménu. Vše potvrďte Submit.

Recaptcha Google 3

Nakonec se zobrazí 2 klíče.

reCAPTCHA key

  • Site key (veřejný)
  • Secret key (soukromý)

Recaptcha Google 4

Ty dva klíče poté na vašem webu vložíte na místo k tomu určené, jak popíšu dále.

Nastavení reCAPTCHA v phpbb fóru

Založil jsem a spravuji největší Česko slovenské Hyudai forum, kde byl často problém se spamem a kdo máte podobný web na systému phpbb3, víte, že to je mnohdy počátek konce, když se o to nepostaráte. Forum už funguje 18 let a byla by škoda nechat registrace otevřené pro každého, takže jsem je měl původně nastaveny na aktivaci administrátorem, ale to je práce náročná a vyžaduje být denně u pc (nebo mobilu).

Nyní už se to dost zlepšilo, protože po aktivaci obrany proti spamu právě pomocí reCAPTCHA už to funguje automaticky.

Mám jej aktualizované na poslední verzi phpbb 3.3.10 a díky tomu už lze zapnout reCAPTCHA v3. Zkoušel jsem dříve i verzi v2, ale ta moc nefungovala.

Přihlaste se tedy do administrace, vlevo zvolte z menu odkaz Obrana proti spamu. U instalovaných pluginů vyberte reCAPTCHA v3 a pokračujte na volbu Nastavit.

Recaptcha Google 5

Zde zadejte Veřejný klíč (ten první co se vygeneroval) a do druhého řádku Soukromý klíč. Požadavek na doménu mi ne vždy fungoval a registrace nešly, takže po zkoušení jsem nakonec ponechal volbu recaptcha.net a typ požadavku cURL.

Pokud by vám i poté toto nešlo, je nutné kontaktovat správce serveru, také jsem to musel s kolegou, který se o server stará, doladit.

Provedené změny uložíte tlačítkem Odeslat.

Recaptcha Google 6

Nastavení reCAPTCHA WordPress

Po přihlášení do administrace klikněte vlevo v menu na Pluginy a Instalace pluginů. Vyhledejte Simple Google reCAPTCHA, tento nainstalujte a aktivujte.

Do něj poté vložte ty dva klíče, které jste si vygenerovali a máte WP chráněný. Jak u komentářů, tak třeba i u oblíbeného kontaktního formuláře Contact form 7, kde je také mnohdy velký problém se zasíláním spamu.

O autorovi Miloš Lácha 1148 Článků
Počítače mě bavily odjakživa, takže 13 let práce administrátora v bance pro mě byl splněný sen. Prošel jsem mnoha školeními na Windows i Office a možná i to byl impuls založit tento web, kde už více než 10 let najdete pravidelně každý týden nové návody převážně pro operační systém od Microsoftu.

2 Comments

  1. Dobrý den,

    je toto řešení zdarma nebo jej uživatel musí platit?

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*