Jak nainstalovat nvme disk do pc pomocí redukce m2 na PCIe

Po instalaci nového nvme disku Kingston mi zbyl ten původní a tak jsem začal řešit, jak jej dostat do dalšího počítače v domácnosti. Nakonec stačilo jen koupit redukci do PCI-E. Jak vše zapojit a nastavit popíšu v článku.

I u novějších, ale levnějších základních desek se můžete setkat s tím, že nemají M.2 slot, kam by šel zapojit nvme disk. Toto přesně jsem zjistil u kancelářské sestavy Pc Office – 2200g se základní deskou Asus Prime A320M-R. Začal jsem tedy zjišťovat, jak to vyřešit a po zjištění, že by měla stačit redukce, jsem ji zakoupil. Za necelé 4 stovky to je poměrně levné vylepšení, než kupovat celou novou desku.

Akasa M.2 SSD do PCIe adaptér

V balení najdete kromě samotné redukce ještě manuál, šroubek a plech. Disk na obrázku není součástí balení.

M2 ssd PCIe adapter Akasa

Instalace disku do adaptéru je jednoduchá, stačí jej nasunout na své místo.

M2 ssd PCIe adapter Akasa 2

A zajistit pomocí šroubku.

M2 ssd PCIe adapter Akasa 3

Následně otevřete bočnici u pc skříně (drží ji 2 šroubky) a vzadu povolte tento šroubek.

M2 ssd PCIe adapter Akasa 4

PCI Express slot je tento.

M2 ssd PCIe adapter Akasa 5

Do něj zasuňte kartu a a ze zadní strany přišroubujte šroubkem. Bočnici nemusíte nasazovat, pokud budete původní disk dávat pryč, ať to nezaděláváte zbytečně.

M2 ssd PCIe adapter Akasa 6

Klonování disku

Nikdo nechce přijít o data, když má v počítači nový disk, takže doporučuji instalaci klonovacího programu Macrium Reflect, o kterém jsem psal nedávno a podle tohoto postupu si vytvořit kopii 1:1.

Může se vám stát, že pokud klonujete disk menší na větší, že se vám ten nový „zmenší“. Pak použijte návod jak sloučit oddíly disku a volného místa hned bude víc.

Nastavení v biosu

Podmínkou fungování NVME disku je UEFI bios. Jak se dostat do biosu počítače už jsem popisoval, takže zde konkrétně u základní desky Asus stiskněte klávesu F2 po startu systému, případně „Delete“. A hned na úvodní obrazovce uvidíte oba disky, takže ten nový posuňte na 1 pozici, pokud chcete nechat v pc oba, pokud ne, původní disk fyzicky odpojte a bios už bude vědět, že má bootovat pouze z toho nového.

Boot priority UEFI bios

Testy rychlosti disku nového a původního

To, že budete mít více volného místa je jedna věc, ale když už je disk nový modernější, určitě vás také zajímá, o kolik je rychlejší. Udělal jsem tedy na stejné sestavě pár testů před i po, aby bylo jasné, jaké rychlosti měly původní disky i ten nový.

  • Kingston SA2000M NVME M.2 500GB
  • Kingston SSD disk 240GB A400
  • WD 500GB HDD

V testech je vždy první NVME, pak SATA SSD a pak klasický HDD.

CrystalDiskMark

CrystalDiskMark 500GB NVME

CrystalDiskMark 240GB SSD CrystalDiskMark 500GB HDD

HD Tune

HD Tune 500GB NVME

HD Tune 240GB SSD

HD Tune 500GB HDD

AS SSD Benchmark

AS SSD benchmark 500GB NVME

AS SSD benchmark 240GB SSD

CrystalDiskInfo

CrystalDiskInfo 500GB NVME

CrystalDiskInfo 240GB SSD

CrystalDiskInfo 500GB HDD

O autorovi Miloš Lácha 1147 Článků
Počítače mě bavily odjakživa, takže 13 let práce administrátora v bance pro mě byl splněný sen. Prošel jsem mnoha školeními na Windows i Office a možná i to byl impuls založit tento web, kde už více než 10 let najdete pravidelně každý týden nové návody převážně pro operační systém od Microsoftu.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*