Jak zazipovat soubor ve Windows 10

Návod, jak zazipovat soubory, může jednou za čas použít každý, kdo potřebuje například poslat e-mailem několik fotografií. Podívejte se, jak na to.

Pro komprimaci (zmenšení) souborů v počítači lze použít mnoho formátů a aplikací. Mezi nejznámější patří WinZip a WinRar. První zmiňovaný je součástí Win 10, takže není nutné instalovat externí aplikaci, ale můžete velký soubor nebo soubory fotografií, videa, pdf nebo dokument v excelu poslat e-mailem právě v Zipu.

Jak zazipovat soubor ve Windows 10

Spusťte průzkumník souborů, vyberte složku (adresář), na kterém klikněte pravým tlačítkem myši. Zde zvolte volbu Odeslat a následně zvolte Komprimovaná složka (metoda ZIP).

Jak zazipovat soubor ve Windows 10

Vytvoří se složka se stejným názvem adresáře nebo souboru, jen bude mít příponu .zip. Tuto následně můžete jako jeden soubor poslat pomocí e-mailu.

Jak zazipovat soubor ve Win 10

Video návod

Odkazy

O autorovi Miloš Lácha 1147 Článků
Počítače mě bavily odjakživa, takže 13 let práce administrátora v bance pro mě byl splněný sen. Prošel jsem mnoha školeními na Windows i Office a možná i to byl impuls založit tento web, kde už více než 10 let najdete pravidelně každý týden nové návody převážně pro operační systém od Microsoftu.

2 Comments

  1. Dobrý den, zkusil jsem a vyskočilo okno, že nelze zkomprimovat, protože obsahuje znaky, které nelze zkomprimovat, např. …
    Používám např. znak ÷ místo lomítka, které nesmí být v názvech souborů, ! pro přednostní zobrazení souboru či složky, # pro označení zkontrolovaných složek atp.
    Existuje někde seznam nezkomprimovatelných znaků? Složka má minimálně 6 podsožek s dalšími podsložkami a 355 MB.
    Děkuji za pochopení a případnou pomoc, i za negativní odpověď.

  2. Honzo, asi by mělo stačit dát do názvu zipu jen písmena a číslice, jiné znaky ne, co pak je v adresáři vevnitř zazipovaném je podle mě jedno.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*