Jak zmenšit velikost videa ve Windows

Zajímá vás, jak zmenšit video soubor, aniž by k tomu byl potřeba externí program? V operačním systému Windows to zvládnete během chvilky.

Abyste mohli ve Windows komprimovat video, bude vám stačit pouze součást systému – editor videa. Konkrétně v tomto případu jsem použil videoklip ve formátu MOV, která jsem natočil digitálním fotoaparátem ve full HD formátu (1080p).

Jak zmenšit velikost videa

Video načtěte z disku do programu, přidejte jej do časové osy a pak klikněte vpravo nahoře na Dokončit video.

U volby Kvalita videa máte 3 možnosti:

Vysoká (1080p)

To je u videa, které jsem vytvořil, téměř stejná velikost. Hodí se pouze v případě, že chcete videoklip upravit, zkrátit a ponechat ve stejné kvalitě.

Střední (720p)

Pokud se spokojíte s průměrnou kvalitou obrazu, pak vyberte tuto možnost.

Nízká (540p)

Kdo chce mít soubor nejmenší, ale bude mu stačit i nejnižší kvalita obrazu, ten vybere tuto volbu.

Jak zmenšit velikost videa ve Windows

Testovaný soubor měl původní velikost 515 MB. Zde jsou výsledky, jaké velikosti měly formáty podle jednotlivých nastavení kvality.

  • Vysoká – 515 MB
  • Střední – 291 MB
  • Nízká – 211 MB

Jak vidíte, u nejnižší kvality je to zmenšení více než o polovinu.

Zkusil jsem i programy na komprimaci videí, ale verzi zdarma bohužel nemá žádný a pokud ano, pak je to omezeno délkou či velikostí videa, takže často to je nepoužitelné.

Dobrým tipem může být nahrání videa na Youtube a následné stažení ještě před publikací, sice to trvá déle, ale zmenší se ještě víc než v editoru, který v článku popisuji. Jak z tohoto editoru, tak z Youtube budete mít finální soubor ve formátu mp4.

Tento poslední tip se může hodit každému, kdo má telefon Samsung, ze kterého video mnohdy nejde v tomto výše zmíněném editoru načíst a je nutné jej nahrát na Youtube a stáhnout, aby se s ním dalo pracovat, ale díky tom use také zmenší.

O autorovi Miloš Lácha 1147 Článků
Počítače mě bavily odjakživa, takže 13 let práce administrátora v bance pro mě byl splněný sen. Prošel jsem mnoha školeními na Windows i Office a možná i to byl impuls založit tento web, kde už více než 10 let najdete pravidelně každý týden nové návody převážně pro operační systém od Microsoftu.

1 Comment

  1. Programy na překódování videí zdarma samozřejmě existují, práce s nimi ale zdaleka není takhle jednoduchá.
    Osobně používám VidCoder. Zdarma je i Format Factory, tam se ale splašil systém automatického updatu a stále dokolečka chce instalovat tutéž verzi (a přitom člověku cpe další dva programy). Samozřejmě stačí mu to nedovolit, ale obtěžuje to. Dalším programem je HandBrake, ale s tím se mi nedělá dobře. Programů zdarma je samozřejmě víc, ale tyhle umí využít akceleraci pomocí grafické karty.
    Všechny tyhle programy používají na pozadí ffmpeg, ten jde použít i samostatně z příkazové řádky, ale to už není tak pohodová záležitost.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*