Proč ještě mít doma pc, když 3x víc lidí prohlíží internet na mobilu

Taky jste se někdy zamysleli, proč ještě máte doma stolní počítač (notebook), když se téměř vše dá zvládnout pomocí mobilu? Internet, nákupy nebo třeba internetové bankovnictví, to vše zvládnete přes mobilní telefon, aniž byste museli zapnout pc.

Navíc velký problém vidím v tom, když se na nějaký web podívám a není i v roce 2023 přizpůsoben pro mobilní telefony, ale ukáže se vám jen desktopová verze, ve které musíte na mobilu jezdit z jedné strany na druhou, abyste se někam dostali. Mnohdy to je jen neochota webmasterů, kteří si myslí, jak to je složité. U WordPressu často stačí použít jen responsivní šablonu, ty zdarma dostupné, které jsou součástí instalace WP, už jsou s touto funkcí všechny a i ten, kdo má diskusní forum na nejpoužívanější platformě phpBB, může i to své staré forum „překlopit“ na verzi novou, která se na mobilu prohlíží jedna báseň.

S WordPressem pracuji 10 let a s phpBB dokonce už celých 20, takže to mám osahané, řekl bych, dost :)

Trocha statistiky nikdy nezaškodí

Udělal jsem si statistiku návštěvnosti mých webů, protože mi skoro pravidelně někdo napíše, že na internet kouká na počítači a mobil nepotřebuje k prohlížení. Tak jsem s vytáhl čísla přístupů, z jakých zařízení lidé na stránky, ať už mé nebo na ty, které spravuji, přistupují a zde jsou údaje za září 2023.

Prázdniny jsem do toho nezahrnul, protože tam je na mobilu ještě víc přístupů, tak aby to bylo objektivní.

24 webů s celkovou návštěvností za září 202934 UIP.

  • 57554 přístupů z PC
  • 142072 přístupů z mobilu
  • 3308 z tabletu

Pouze jeden web má více přístupů z počítače než z mobilu a to je právě tento. Chápu to, když někdo něco řeší s Windows, asi pak to řešení hledá přímo na tom kompu.

Návštěvnost podle zařízení

Určitě to chce doplnit i nejpoužívanější rozlišení obrazovek, někdo si myslí, že 4k (3840×2160) je už dnes standard, ale záleží na tom, v jaké sociální i věkové skupině se pohybujete a jaké weby sledujete. Mladší uživatel bude chtít co největší monitor, staršímu člověku stačí třeba jen 19“ LCD 4×3, které má často rozměr jen 1280×1024 a nemusí mít širokoúhlý. Kdyby se v tomto formátu dělaly dodnes, ale s větší úhlopříčkou, určitě by měly odbyt. Stejně 90% lidí se na pc jen kouká na internet a webové stránky nejsou roztažené po celé velikosti displeje, ale jsou skoro vždy vycentrované uprostřed. Na druhou stranu, když na pc pracujete, ta větší plocha se vždy využije.

Nejpoužívanější rozlišení monitorů a mobilů v roce 2023

  • 1920 x 1080
  • 393 x 873
  • 1536 x 864
  • 390 x 844
  • 360 x 800

Pokrok jde dál. Když jsem s počítači před 30 lety začínal, všichni jsme měli CRT monitory, často s rozlišením 800×600, ti šťastnější měli 1024 x 768. Postupem času se stal standardem 1280×1024 a s nástupem širokoúhlých monitorů už se ty obrazovky začaly zvětšovat. Pamatuji ale na to, že na 19″ LCD 4:3 se pracovalo mnohem lépe než na monitoru se stejnou úhlopříčkou, ale v poměru 16:9.

Budu se opakovat, dnes pracuji na 24″ monitoru v poměru 16:10 a neměnil bych.

Související:

Návod na vložení reklamy do PhpBB diskusního fóra

2 Comments

  1. Telefon na konzumaci obsahu s větší uhlopříčkou ok, ale to jsou lidé, kteří asi nic netvořili a jsou jen konzumenti. Odvést nějakou práci na telefonu je vtip, ok přečíst maily, stroze odepsat, IB a další základní věci, které udělám někde na cestě v terénu. Ale na opravdovou práci a efektivitu podle mě musí být PC/ NTB a ještě s příslušenstvím monitor, ext.klávesnice, myš, sada na konference atd. Nestotožňuji se s názorem, že ,,vše se dá zvládnout na telefonu“ je to jaký si prostředník mezi produktivitou na PC. Samozřejmě bez cloudu ( za mě Onedrive, nejlevnější a v rámci MS 365, když je akce za 1400 Kč pro 6 účtů bezkonkurenční 1 TB disk, trezor, šifrování, stále aktuální Office a Onenote – skvělý poznámkový blok, neužívám nic jiného do školy, na pracovní porady, když člověk se s ním naučí, nechce užívat nic jiného pomocí Spenu co mám na starším telefonu SGNote10+ ok, uvidíme co předvede nový MS Loop). PC mám dva jeden no herní starší/ pracovní Legion y530-ich a druhý 2v1 k posteli a do terénu Lenovo x380 Yoga rovněž s podporou aktivního pera a dobře se to používá. Ale v domácím prostředí užívat NTB bez nějaké dockovací stanice a hlavně monitorů, to je jako auto bez volantu.

  2. Mobil používám ke komunikaci, případně pro spuštění jednoduché aplikace. V poslední době i k diagnostice automobilu. Rozhodně ho ale odmítám používat ke konzumaci obsahu. Je to prostě mrňavé. Web chci vidět alespoň na 15″ obrazovce, film alespoň na 50″ a s kvalitním zvukem. Dalo by se uvažovat o hudbě, ano, k tomu se hodí. Ale já tohle nemám ve zvyku, rádio či DVD nepustím, jak je měsíc dlouhý.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*