Roaming od června 2017

Od 15. června mohou všichni, kteří se chystají do zahraničí, jásat. Jde totiž o den, kterým končí roaming. V praxi to znamená značnou úsporu peněz.

Služby operátorů v zahraničí

Můžete totiž za těchto okolností volat i posílat sms za totožné ceny jako v rámci České republiky. Celá situace však má svá úskalí a stačí poměrně málo, aby vám za využívání těchto služeb z kapsy odešlo poměrně dost peněz. Operátoři využívají řadu nejrůznějších kliček.

Jde o příznivou zprávu hlavně pro uživatele neomezených tarifů. Dosud jste mohli telefonovat za ceny, které jste měli sjednané v rámci kreditu nebo paušálu. V případě, že jste ale zamířili do zahraničí, operátor vám naúčtoval ještě příplatek. Jeho výše pak závisela na tom, kam jste konkrétně vycestovali. Zpravidla platilo, že čím dále jste odjeli, tím vyšší částku jste si pak museli přichystat. Obyčejná sms vyšla i na několik desítek korun.

roaming zahraničí telefon

Co se mění od června 2017

Již od 15. června můžete u všech operátorů bez rozdílu volat v rámci EU za stejné ceny jako doma. Stejné podmínky platí i pro využívání jakýchkoli volných jednotek. Také můžete tyto výhody využívat jak v rámci paušálních služeb, tak tyto výhody využijí i zákazníci, kteří mají předplacené karty.

A samozřejmě se to týká i mobilních dat, která opět můžete využívat doma i v zahraničí.

Hlavně pokud máte operátora O2, je dobré na to pamatovat už před odjezdem a zkontrolovat si roamingové nastavení. Shodné ceny jako v rámci republiky totiž dostanete jen tehdy, pokud využíváte tarif Svět Basic. V případě, že jste klienty T-Mobile nebo Vodafone, starat se nemusíte o nic.

Pozor také na jiný zádrhel: Volné minuty a zprávy v rámci vlastní sítě v zahraničí využít nemůžete. V síti svého domovského operátora se totiž v takové chvíli nenacházíte. V případě, že se chystáte využívat mobilní data, můžete je též čerpat jen do roamingového limitu. Ten se počítá jako podíl dvojnásobku ceny tarifu bez DPH a regulovaného cenového stropu pro roamingová data.

A závěrem je ještě potřeba brát v potaz fakt, že se celá regulace týká pouze států EU a Evropského hospodářského prostoru, nikoli automaticky celé Evropy.

Odkazy:

Jak naplánovat zveřejnění příspěvku na Facebooku a Twitteru

O autorovi Miloš Lácha 1151 Článků
Počítače mě bavily odjakživa, takže 13 let práce administrátora v bance pro mě byl splněný sen. Prošel jsem mnoha školeními na Windows i Office a možná i to byl impuls založit tento web, kde už více než 10 let najdete pravidelně každý týden nové návody převážně pro operační systém od Microsoftu.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*