Typy grafických karet

Existuje několik typů grafických karet, které se liší svými vlastnostmi a použitím. Některé z nejpopulárnějších typů grafik zmíním v článku.

Typy grafických karet do počítače

Integrované grafické karty

Tyto karty jsou vestavěny přímo do základní desky a sdílejí systémovou paměť. Jsou vhodné pro běžné počítačové úkoly, ale často nemají dostatečný výkon pro náročné grafické aplikace nebo hry. Ty jsou nejčastěji v noteboocích.

Profesionální grafické karty

Tyto karty jsou navrženy pro profesionální grafickou práci, jako je CAD, 3D modelování a video produkce. Mají pokročilé funkce a výkon pro vysoce náročné úkoly. Mezi přední výrobce profesionálních grafických karet patří NVIDIA a AMD.

Herní grafické karty

Tyto karty jsou zaměřeny na herní výkon a jsou optimalizovány pro běh nejnovějších počítačových her. Často mají vysoký výkon, pokročilé chlazení a speciální funkce pro vylepšení herního zážitku. NVIDIA a AMD nabízejí herní grafické karty, jako jsou NVIDIA GeForce a AMD Radeon.

Externí grafické karty

Tyto karty se připojují ke stolnímu počítači nebo notebooku pomocí rozhraní jako Thunderbolt nebo USB a poskytují dodatečnou grafickou výkonovou kapacitu. Jsou vhodné pro uživatele, kteří chtějí zlepšit grafický výkon svého zařízení, aniž by museli upgradovat nebo měnit vnitřní komponenty.

Výběr správné grafické karty závisí na požadavcích uživatele, účelu a rozpočtu. Je také důležité zohlednit kompatibilitu s ostatními komponenty počítače, jako je základní deska a napájecí zdroj.

Rozdělení podle modelů novějších i těch starších

Nvidia GeForce

GeForce je řada grafických karet vyvinutá společností Nvidia. Jedná se o jednu z nejpopulárnějších řad grafických karet na trhu, která se používá pro výpočetně náročné aplikace jako jsou videohry, editace videa a grafiky a vědecké výpočty. GeForce karty jsou k dispozici v různých cenových relacích a výkonových kategoriích, takže každý uživatel si může vybrat kartu, která nejlépe vyhovuje jeho potřebám a rozpočtu.

Riva TNT

Riva TNT je grafická karta, kterou vyvinula společnost NVIDIA. Byla uvedena na trh v roce 1998 a byla jednou z prvních grafických karet schopných zobrazit 3D grafiku ve vysoké kvalitě. Karta byla velmi populární pro hraní počítačových her a přinesla mnoho inovací v oblasti 3D grafiky a videoher.

AMD Ati

ATI (Advanced Micro Devices, Inc.) byla kanadská společnost specializující se na výrobu grafických karet a čipů pro počítače. Společnost ATI byla založena v roce 1985 a během let se stala jednou z největších výrobců grafických karet na světě.

V roce 2006 společnost ATI oznámila svůj záměr být odkoupena společností AMD. Tento nákup byl dokončen v říjnu 2006 a společnost ATI se stala součástí AMD.

Díky spojení s AMD se ATI stala klíčovým hráčem na trhu s grafickými kartami a společnost AMD se stala významným dodavatelem procesorů a grafických karet pro počítače. Pod značkou AMD se dnes prodávají nejen procesory, ale také grafické karty s označením Radeon, které jsou nástupcem produktů od ATI.

Radeon

Grafická karta Radeon je značka grafických karet vyvinutých společností AMD (Advanced Micro Devices). Radeon karty jsou navrženy pro poskytování výkonu a vizuálního zpracování v různých oblastech, včetně her, multimediálního obsahu a profesionální grafiky.

Grafická karta Asus Radeon RX 570 4gb - 4

Radeon karty jsou k dispozici v různých modelech a sériích, jako je například Radeon RX, Radeon Pro a Radeon Vega. Každá série nabízí různé úrovně výkonu a funkce, ať už se jedná o grafiku pro hraní her nebo profesionální tvorbu obsahu.

Grafické karty Radeon jsou známé svým výkonem, pokročilými grafickými funkcemi a podporou široké škály technologií. Mezi ně patří například podpora rozhraní DirectX a Vulkan pro hraní her, podpora hardwarového akcelerovaného videodekódování a podpora pokročilých vizuálních efektů.

Radeon karty jsou kompatibilní s operačními systémy Windows, Linux a macOS, což umožňuje širokou škálu uživatelů využívat jejich výkon a funkce ve svých počítačích. Karty Radeon jsou populární zejména mezi hráči, grafickými designéry a profesionály v oblasti vizuálního zpracování.

Voodoo graphics

Voodoo Graphics je grafická karta, kterou v roce 1996 vyvinula společnost 3dfx Interactive. Jednalo se o průkopnickou kartu, která přinesla mnoho novinek, jako například podporu hardwarové akcelerace 3D grafiky, podporu více displejů a možnost propojení více karet pro ještě výkonnější výkon. Voodoo Graphics byla často používána v herních počítačích a je považována za průkopnickou technologii v oblasti počítačových her a 3D grafiky.

Hercules

Hercules je značka, která se specializuje na výrobu hardware, jako jsou grafické karty, zvukové karty, kontroléry, WiFi karty, adaptéry a další příslušenství pro počítače. Hercules se také zaměřuje na výrobu herních zařízení a příslušenství, jako jsou herní konzole a herní ovladače pro počítačové hry.
Hercules Graphics Card (HGC) byla jedna z prvních grafických karet pro IBM PC kompatibilní počítače. Byla uvedena na trh společností Hercules Computer Technology v roce 1982 a byla schopna zobrazit grafiku v rozlišení 720×348 pixelů s 2 bitovou (monochromatickou) paletou barev. HGC byla široce používána pro aplikace jako CAD, desktop publishing, a textové editory v 80. letech, ačkoliv byla postupně nahrazována výkonnějšími grafickými kartami s větším množstvím barev.

McGA

McGA (MCGA – MultiColor Graphics Array) je videoadaptér pro počítače IBM PC kompatibilní, který byl představen společností IBM v roce 1990. McGA umožňoval zobrazovat 256 barev na rozlišení 640×480 pixelů. Jeho výkon byl o něco lepší než u adaptéru VGA, ale horší než u adaptéru SVGA, který se stal populárnějším.

EGA

EGA (Enhanced Graphics Adapter) byla grafická karta pro počítače IBM PC a kompatibilní počítače vyráběná v letech 1984 až 1990. EGA byla první karta, která podporovala zobrazení více než 16 barev současně (až 64 barev) a umožnila zobrazovat vyšší rozlišení než klasické VGA karty. Byla předchůdcem VGA a byla nahrazena kartami s rozhraním VGA, které poskytovaly ještě lepší grafické možnosti.

Související:

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*