Jak vyčistit notebook od prachu

Jako bývalý vlastník notebooků značky Acer jsem přešel na značku Hewlett Packard a 5 let na noťasu jen pracoval a nebyl jediný problém. Samozřejmě ale postupem času větráček na procesoru začal být hlučnější, notebook jsem celý rozebral, abych jej vyčistil.

Protože chystám do budoucna i výměnu pevného disku za SSD, také jsem chtěl zjistit, zda by mělo význam s výměnou disku udělat i upgrade operační paměti.

Jak vyčistit notebook HP 4520s 1

I když jsem s, v úvodu zmiňovanou značkou Acer, nebyl moc spokojen, kvůli ne moc dobré kvalitě zpracování a praskajícím držákům displeje, nedá se mu upřít jedno a to, že čistění, výměna paměti nebo pevného disku byla jednodušší, protože stačilo oddělat pár šroubků zespoda ntb a bylo.

Jak vyčistit notebook od prachu

Modely značky HP to mají trošku složitější, vše je skryto pod klávesnicí a vrchními kryty, takže toho šroubování bude víc.

Jak vyčistit notebook HP 4520s 3

Na notebooku jsou ze strany 2 malé šroubečky skryté za gumovými krytkami. Další 3 najdete pod baterkou. Tímto se vám podaří demontovat kryt u displeje, pod kterými je skryto zapínání noťasu a také malé reproduktory, které ale hrají vcelku obstojně :)

Jak vyčistit notebook HP 4520s 5

Zde vyšroubujete další dva šroubky držící klávesnici a už můžete vidět chladič a větráček procesoru a také paměti. Protože ale tyto komponenty jsou schovány pod plechovým krytek, je třeba demontovat ještě poslední část – tu, o kterou se opíráte dlaněmi, když píšete na klávesnici a která má v sobě touchpad.

Jak vyčistit notebook HP 4520s 2

Větráček je přichycen pouze čtyřmi malými šroubky a k jeho vyčištění a demontáži stačí už jen odpojit napájecí kabel.

Jak vyčistit notebook HP 4520s 4

Po vyčištění všech komponent stačí vše opět složit přesně podle toho, jak jste notebook rozebírali.

TIP: Zpomalený notebook po zapojení síťového adaptéru.

Na tomto obrázku vidíte paměťové moduly, mám 2x2GB, samozřejmě pokud bych přidával do noťasu SSD disk, asi bych tyto moduly vyměnil za 2x4GB, případně 1x8GB, ale musím říct, že už s těmi 4GB to šlape slušně.

Jak vyčistit notebook HP 4520s 6

Zde vidíte „šachtu“, ve které je umístěn pevný disk, přichycen jedním šroubkem. Pokud byste měnili za SSD, stačí pouze vyndat ten původní a zasunout nový. Ideální je ale ještě předtím, že nový prázdný disk vložíte do notebooku, abyste jej „naklonovali“ z disku původního a tím pádem zde budete mít všechna data. Osvědčil se mi program Acronis True Image.

Toto ale platí pouze pokud máte systém 64bitový, pokud máte jen 32bit, který neumí naplno využít kvalit a rychlosti ssd disku, pak doporučuji čistou instalaci operačního systému, ideálně Windows 10.

Jak vyčistit notebook HP 4520s 7

Hard disk do notebooku – původní.

Jak vyčistit notebook HP 4520s 8

Klávesnice notebooku HP 4520s.

Jak vyčistit notebook HP 4520s 9

Vyčištěný notebook i větráček, nyní jede opět jako když byl nový.

Jak vyčistit notebook HP 4520s 10

Podívejte se, jaké prostředky na čištění používám.

Jak vyčistit notebook HP 4520s 11

Máte-li jakýkoliv tematický dotaz, nebojte se zeptat v komentářích pod článkem.

Čtěte také jak vybrat notebook.

O autorovi Miloš Lácha 1147 Článků
Počítače mě bavily odjakživa, takže 13 let práce administrátora v bance pro mě byl splněný sen. Prošel jsem mnoha školeními na Windows i Office a možná i to byl impuls založit tento web, kde už více než 10 let najdete pravidelně každý týden nové návody převážně pro operační systém od Microsoftu.

2 Comments

 1. Dobrý den
  Mám notebok HP 655,děti mi na otevřený notebook vylely trochu džusu, vše je ok až
  na klavesu posuvníku,mezerníku,pomalu se vrací do původní polohy.Jak ji vyčistit zespoda popř se dostat pod klavesnici?
  Díky
  František Bury
  Ostrava

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*