Aplikace eRouška. Kde ji stáhnout, nainstalovat a nastavit

E-rouška je aplikace, pomocí které zjistíte, zda jste nebyli v kontaktu s osobou nakaženou koronavirem COVID-19. Je zdarma, takže si ji může stáhnout a nainstalovat každý. Co vše umí a jak ji nastavit popíšu zde.

eRouška – stažení a instalace

Mobilní aplikace e-rouška je ke stažení klasicky pro majitele telefonů Android v obchodě Google Play nebo pro systém iOS v App Store.

Aktuální verze je 2.0, ta první nebyla moc povedená a proto ji moc uživatelů v mobilu nemělo. Tato je ale hodně vylepšená, o čemž svědčí fakt, že za první den si ji stáhlo 240 tisíc lidí.

Klikněte tedy na aplikaci eRouška – součást chytré karantény a nahrajte si ji do telefonu. Instalace je hotová během chvilky, není moc velká, proto vám v mobilu nezabere moc místa.

eRouška aplikace 01 eRouška aplikace 02

Jak to funguje

V první řadě je nutné zmínit, že musíte zapnutý Bluetooth a GPS (polohu mobilu). Následně, pokud by se ve vašem okolí vyskytla osoba, která má onemocnění Covid-19, jedná se o rizikový kontakt a na mobilu se vám zobrazí upozornění. To samé, pokud byste byli vy nakaženi koronavirem, tak se lidem v okolí ukáže podobná hláška. Samozřejmě musíte mít „oba“ tuto stejnou aplikaci.

Kdo se bojí o své soukromí, že by z mobilu mohla být zneužita data, pak není třeba mít obavy, neboť se generují náhodná identifikační čísla, která se automaticky mění a nelze konkrétní osobu těmito identifikátory rozpoznat.

eRouška aplikace 03 eRouška aplikace 04

Jediné údaje, které aplikace má uloženy, je datum kontaktu s nakaženým, délku trvání a sílu signálu.

eRouška aplikace 05 eRouška aplikace 06

Aplikace se spustí sama, pracuje na pozadí a v případě možného podezření s nakaženým „covidem“ se vám zobrazí na displeji informace.

eRouška aplikace 07 eRouška aplikace 08

Přesně tak to vypadá, když budete mít rizikový kontakt.

E rouška rizikové setkání

V kategorii Aktuálně jsou tyto informace:

  • Provedené testy
  • Potvrzené případy
  • Aktivní případy
  • Vyléčení
  • Úmrtí
  • Aktuálně hospitalizovaní

eRouška aplikace 09 eRouška aplikace 10

Nápověda je opravdu obsáhlá a najdete zde odpovědi na veškeré dotazy, které vás budou zajímat. Jak vidíte, během posledních 14 dnů jsem se nesetkal s žádnou osobou s potvrzeným onemocněním COVID-19.

eRouška aplikace 11 eRouška aplikace 12

V kontaktech najdete důležité info a odkazy. E-roušku lze také zastavit, tím ale přijdete o „sběr dat“ z okolních telefonů, takže si ji nechte raději zapnutou.

eRouška aplikace 13 eRouška aplikace 14

A co vy, čtenáři, používáte aplikaci eRoušky, nebo si vystačíte třeba s Mapy.cz od Seznamu, kde také můžete podobnou funkci zapnout a mají snad o milion uživatelů víc…

O autorovi Miloš Lácha 1147 Článků
Počítače mě bavily odjakživa, takže 13 let práce administrátora v bance pro mě byl splněný sen. Prošel jsem mnoha školeními na Windows i Office a možná i to byl impuls založit tento web, kde už více než 10 let najdete pravidelně každý týden nové návody převážně pro operační systém od Microsoftu.

5 Comments

  1. nejde mi připojit e rouška na telefon -zařízení není komatibilní co mám dělat

  2. Nejde mě dokončit instalace – nejde ověřit telefonní číslo, internet mám zapnutý název telefonu iPhone 5s,verze 12.4.8

  3. Hanko, tak to bude ten problém. Je nutné mít iOS verze 13.5 a novější.

  4. Posledni setkání je ze dne 9.10, pak uz nic asi to nefunguje

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*