Bude 10 milionů na důchod stačit? Spočítejte si to

Kolik musím odkládat peněz každý měsíc, abych měl za 15 let 10 milionů korun, pokud využiji složeného úročení a investice do ETF S&P500 nebo celosvětového indexu ETF.

Co si budeme nalhávat, naše generace Husákových dětí už s velkým důchodem počítat nemůže a budeme se o to muset postarat sami. Kdo má delší investiční horizont, ten je „v klidu“ a díky složenému úročení, což jsou úroky z úroků, bude mít tu částku mnohem vyšší, nebo resp. stejnou, ale za delší čas, takže si nemusí odkládat tolik.

Pokud počítám, že do důchodu půjdu v 67 letech, mám na to 20 let, ale raději jsem to dal na 15, a když bude zdraví sloužit a nebudu ty peníze nutně potřebovat, bude to veselejší, když se ta částka zvětší za těch dalších 5 let. Samozřejmě investice, do čeho budete peníze odkládat, záleží na každém z vás, já věřím tomu, že technologické firmy v S&P500 budou stále IN, ale nikdo nemůže předpokládat, že výnosy minulé jsou zárukou výnosů budoucích. Takže počítám roční zhodnocení 7%, pokud by to bylo víc, budu jen rád.

Upozornění: Tento článek není investičním doporučením.

10 milionů na důchod
Spokojení senioři s 10 miliony na účtu

Roční poplatek u S&P500 je 0,07, u ETF celosvětového to je 0,2-0,22, což jsou stále směšné částky proti tomu, kolik byste dali svému „investičnímu poradci“, kde to jsou třeba 2% ročně.

Jak začít investovat do ETF fondů jsem popisoval, doporučuji k nahlédnutí. Můžete využít i českou platformu Portu, kde jsou poplatky při investici na 10 let „jen“ 0,6 ročně. Někomu to vyhovovat může, já volím ale vlastní strategii.

Berte to jako obecný příklad a „zaokrouhlené částky“, někdo může mít na začátku víc než 1-2 miliony, někdo začíná na nule, takže bude nutné investovat hned od začátku částky vyšší.

Postup výpočtu 0 kč základ

K výpočtu, kolik peněz potřebujete každý měsíc odkládat, abyste dosáhli cíle 10 milionů korun za 15 let pomocí složeného úročení a investování do ETF, které sleduje S&P 500, potřebujeme znát průměrnou roční návratnost tohoto fondu. Historicky S&P 500 přináší průměrnou roční návratnost okolo 7-10 %, ale pro naše výpočty je třeba zohlednit inflaci a poplatky. Pokud bychom se rozhodli použít konzervativnější odhad návratnosti po zohlednění inflace a poplatků, můžeme předpokládat průměrnou roční návratnost 7 %.

Použijeme vzorec pro výpočet budoucí hodnoty pravidelných investic (FV) ve složeném úročení:

FV=P×((1+r)n−1r)

kde:

  • FV je budoucí hodnota investic,
  • P je částka odkládaná každý měsíc,
  • r je měsíční úroková sazba (roční úroková sazba dělená 12),
  • n je celkový počet měsíců investování.

Pro naši úlohu je FV=10,000,000 (10 milionů korun) a n=15×12=180 měsíců. Předpokládejme průměrnou roční návratnost 7 % pro jednoduchost (tedy r=0.07/12). Pojďme to spočítat.

Abyste dosáhli cíle mít za 15 let 10 milionů korun pomocí složeného úročení a investování do ETF sledujícího S&P 500 s předpokládanou průměrnou roční návratností 7 %, potřebujete odkládat přibližně 31 549 korun každý měsíc. ​

​To je, jak vidíte, OPRAVDU HODNĚ. Proto to chce začít investovat už v mládí, nebo si našetřit a pak vložit částku „do základu“ a spočítat to znovu. Zde je několik příkladů.

Mám základ 100 000 kč, kolik budu měsíčně odkládat?

Pokud máte počáteční investici 100 000 korun a chcete dosáhnout cíle 10 milionů korun za 15 let, potřebujete odkládat přibližně 30 651 korun každý měsíc.

Mám základ 1 milion kč, kolik odložit každý měsíc?

Pokud máte počáteční investici 1 milion korun a chcete dosáhnout cíle 10 milionů korun za 15 let, potřebujete odkládat přibližně 22 561 korun každý měsíc.

Mám základ 2 miliony kč, kolik budu měsíčně odkládat

Pokud již máte počáteční investici 2 miliony korun a chcete dosáhnout cíle 10 milionů korun za 15 let, potřebujete odkládat přibližně 13 573 korun každý měsíc. ​​

Pokud bych toto chtěl mít až za 20 let, kolik musím měsíčně platit?

Pokud chcete dosáhnout cíle 10 milionů korun za 20 let s počáteční investicí 2 miliony korun, musíme upravit výpočet pro novou dobu trvání – tentokrát 20 let namísto 15 let.

Změníme n na 20 let, což je 240 měsíců, a znovu vypočítáme měsíční příspěvek P.

V tomto případě potřebujete odkládat přibližně 3 691 korun každý měsíc. ​

Investice na 30 let, počáteční vklad 0

Kdybyste začali investovat ve 30 letech a do důchodu chtěli odejít v 60, vypadalo by to takto.

Pokud chcete dosáhnout cíle 10 milionů korun za 30 let s využitím složeného úročení, potřebujete odkládat přibližně 8 197 korun každý měsíc.

Investice na 50 let, počáteční vklad 0

Poslední příklad, kdybyste třeba začali investovat dětem v 10 letech a měli 50 let pro „bezstarostný“ důchod.

Pokud chcete dosáhnout cíle 10 milionů korun za 50 let s využitím složeného úročení, potřebujete odkládat přibližně 1 836 korun každý měsíc.

To je podle mě částka, kterou zvládne dost lidí odložit. Já byl dlouhou dobu příznivce stavebního spoření, bohužel tam ty úroky moc nepřibývají, a nyní už stavebko nedává vůbec význam.

Kdo dává přednost alternativním investicím, může si odkládat peníze do Bitcoinu, kde je můžete rychle zhodnotit, ale také je velmi volatilní = má velké propady ceny nahoru i dolů.

Pomohl vám tento článek? Děkuji za podporu třeba právě Bitcoinem

bc1qpxszwrw72nyetu42jrfmfnww8qjczxceyk9lcc

BTC adresa

Podívejte se, jak si založit účet na české burze Anycoin a získat 300kč.

O autorovi Miloš Lácha 1148 Článků
Počítače mě bavily odjakživa, takže 13 let práce administrátora v bance pro mě byl splněný sen. Prošel jsem mnoha školeními na Windows i Office a možná i to byl impuls založit tento web, kde už více než 10 let najdete pravidelně každý týden nové návody převážně pro operační systém od Microsoftu.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*