Bude 10 milionů na důchod stačit? Spočítejte si to

Kolik musím odkládat peněz každý měsíc, abych měl za 15 let 10 milionů korun, pokud využiji složeného úročení a investice do ETF S&P500 nebo celosvětového indexu ETF.

Co si budeme nalhávat, naše generace Husákových dětí už s velkým důchodem počítat nemůže a budeme se o to muset postarat sami. Kdo má delší investiční horizont, ten je „v klidu“ a díky složenému úročení, což jsou úroky z úroků, bude mít tu částku mnohem vyšší, nebo resp. stejnou, ale za delší čas, takže si nemusí odkládat tolik.

Pokud počítám, že do důchodu půjdu v 67 letech, mám na to 20 let, ale raději jsem to dal na 15, a když bude zdraví sloužit a nebudu ty peníze nutně potřebovat, bude to veselejší, když se ta částka zvětší za těch dalších 5 let. Samozřejmě investice, do čeho budete peníze odkládat, záleží na každém z vás, já věřím tomu, že technologické firmy v S&P500 budou stále IN, ale nikdo nemůže předpokládat, že výnosy minulé jsou zárukou výnosů budoucích. Takže počítám roční zhodnocení 7%, pokud by to bylo víc, budu jen rád.

Upozornění: Tento článek není investičním doporučením.

10 milionů na důchod
Spokojení senioři s 10 miliony na účtu

Roční poplatek u S&P500 je 0,07, u ETF celosvětového to je 0,2-0,22, což jsou stále směšné částky proti tomu, kolik byste dali svému „investičnímu poradci“, kde to jsou třeba 2% ročně.

Jak začít investovat do ETF fondů jsem popisoval, doporučuji k nahlédnutí. Můžete využít i českou platformu Portu, kde jsou poplatky při investici na 10 let „jen“ 0,6 ročně. Někomu to vyhovovat může, já volím ale vlastní strategii.

Berte to jako obecný příklad a „zaokrouhlené částky“, někdo může mít na začátku víc než 1-2 miliony, někdo začíná na nule, takže bude nutné investovat hned od začátku částky vyšší.

Postup výpočtu 0 kč základ

K výpočtu, kolik peněz potřebujete každý měsíc odkládat, abyste dosáhli cíle 10 milionů korun za 15 let pomocí složeného úročení a investování do ETF, které sleduje S&P 500, potřebujeme znát průměrnou roční návratnost tohoto fondu. Historicky S&P 500 přináší průměrnou roční návratnost okolo 7-10 %, ale pro naše výpočty je třeba zohlednit inflaci a poplatky. Pokud bychom se rozhodli použít konzervativnější odhad návratnosti po zohlednění inflace a poplatků, můžeme předpokládat průměrnou roční návratnost 7 %.

Použijeme vzorec pro výpočet budoucí hodnoty pravidelných investic (FV) ve složeném úročení:

FV=P×((1+r)n−1r)

kde:

  • FV je budoucí hodnota investic,
  • P je částka odkládaná každý měsíc,
  • r je měsíční úroková sazba (roční úroková sazba dělená 12),
  • n je celkový počet měsíců investování.

Pro naši úlohu je FV=10,000,000 (10 milionů korun) a n=15×12=180 měsíců. Předpokládejme průměrnou roční návratnost 7 % pro jednoduchost (tedy r=0.07/12). Pojďme to spočítat.

Abyste dosáhli cíle mít za 15 let 10 milionů korun pomocí složeného úročení a investování do ETF sledujícího S&P 500 s předpokládanou průměrnou roční návratností 7 %, potřebujete odkládat přibližně 31 549 korun každý měsíc. ​

​To je, jak vidíte, OPRAVDU HODNĚ. Proto to chce začít investovat už v mládí, nebo si našetřit a pak vložit částku „do základu“ a spočítat to znovu. Zde je několik příkladů.

Mám základ 100 000 kč, kolik budu měsíčně odkládat?

Pokud máte počáteční investici 100 000 korun a chcete dosáhnout cíle 10 milionů korun za 15 let, potřebujete odkládat přibližně 30 651 korun každý měsíc.

Mám základ 1 milion kč, kolik odložit každý měsíc?

Pokud máte počáteční investici 1 milion korun a chcete dosáhnout cíle 10 milionů korun za 15 let, potřebujete odkládat přibližně 22 561 korun každý měsíc.

Mám základ 2 miliony kč, kolik budu měsíčně odkládat

Pokud již máte počáteční investici 2 miliony korun a chcete dosáhnout cíle 10 milionů korun za 15 let, potřebujete odkládat přibližně 13 573 korun každý měsíc. ​​

Pokud bych toto chtěl mít až za 20 let, kolik musím měsíčně platit?

Pokud chcete dosáhnout cíle 10 milionů korun za 20 let s počáteční investicí 2 miliony korun, musíme upravit výpočet pro novou dobu trvání – tentokrát 20 let namísto 15 let.

Změníme n na 20 let, což je 240 měsíců, a znovu vypočítáme měsíční příspěvek P.

V tomto případě potřebujete odkládat přibližně 3 691 korun každý měsíc. ​

Investice na 30 let, počáteční vklad 0

Kdybyste začali investovat ve 30 letech a do důchodu chtěli odejít v 60, vypadalo by to takto.

Pokud chcete dosáhnout cíle 10 milionů korun za 30 let s využitím složeného úročení, potřebujete odkládat přibližně 8 197 korun každý měsíc.

Investice na 50 let, počáteční vklad 0

Poslední příklad, kdybyste třeba začali investovat dětem v 10 letech a měli 50 let pro „bezstarostný“ důchod.

Pokud chcete dosáhnout cíle 10 milionů korun za 50 let s využitím složeného úročení, potřebujete odkládat přibližně 1 836 korun každý měsíc.

To je podle mě částka, kterou zvládne dost lidí odložit. Já byl dlouhou dobu příznivce stavebního spoření, bohužel tam ty úroky moc nepřibývají, a nyní už stavebko nedává vůbec význam.

Kdo dává přednost alternativním investicím, může si odkládat peníze do Bitcoinu, kde je můžete rychle zhodnotit, ale také je velmi volatilní = má velké propady ceny nahoru i dolů.

Pomohl vám tento článek? Děkuji za podporu třeba právě Bitcoinem

bc1qpxszwrw72nyetu42jrfmfnww8qjczxceyk9lcc

BTC adresa

Podívejte se, jak si založit účet na české burze Anycoin a získat 300kč.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*