Řešíte, jak a čím udělat test rychlosti pevného disku? Program CrystalDiskMark je řešení jak pro SSD disk, tak i klasický harddisk a také usb flash disky.
CrystalDiskMark download
Program je ke stažení na této stránce. K dispozici je jak verze ZIP tak i EXE installer.
Benchmark Crystal Disk Mark
V počítači mám několik harddisků i včetně SSD disku. Podívejte se, jak vypadá test u klasického pevného disku a poté u SSD. Pevných disků jsem otestoval několik a SSD také, přesný typ je vždy uveden nad obrázkem.
V době, kdy jsem dělal toto měření rychlosti, ještě moc rychlé disky nebyly rozšířené a většinou se používaly standardní pevné disky PATA. Postupem času ale i ty rychlé es-es-déčka nahradily disky M.2, takže i ten jsem na konec doplnil. Tento typ už je sakra rychlý a navíc je veliký (malý) skoro jak fleška, jen je ještě víc placatý. Ideální do notebooku, kde záleží nejen na velikosti komponent, ale také na hmotnosti. Tento neváží skoro nic.
WDC WD20EARS-00MVWB0 (2000GB) Western Digital
Samsung HD753LJ (750GB)
WDC WD5000AVDS-63U7B1 500GB
Asi je jasné, že není nad čím uvažovat, pokud ještě stále nejste rozhodnuti pro nové datové úložiště do vašeho pc.
Intel SSDSA2CW (120GB)
Kingston SV300S37A60G 60GB
Samsung SSD 850 EVO 250G (250GB)
Kingston KC2500 M.2 NVMe 500GB
Sami vidíte, že ty hodnoty jsou prostě neskutečné. Zapnete počítač nebo notebook a než se otočíte, máte tam obrazovku pro přihlášení. Toto dříve trvalo několik minut, s úsměvem se dalo říct, ře u starších počítačů si člověk stihl uvařit kafe než mu najel do Windows. Doba jde dál a rychlost také.
Cenově tyto M2 disky nejsou o moc dražší než klasická ssd-čka, proto až budete vybírat díly do nového pc, myslete právě i na tento typ disku a samozřejmě také na dost uperační paměti. Tyto 2 komponenty jsou jedny z nejdůležitějších, aby vám ten komp pracoval svižně.
Pro laika nic neříkající čísla. Co tak je vysvětlit? A přidat běžný průměr, nebo prostě něco ke srovnání.