Zrychlení počítače díky SSD disku Samsung

Vyměnit klasický pevný disk za nový moderní SSD disk je nejlepší možnost, jak i ze starého notebooku dostat maximum a zrychlit jej několikanásobně.

Jak nahradit HDD za SSD

Na výměnu původního harddisku jsem se chystal již několik měsíců, ale dodržuji staré známé ajťácké pravidlo:

Dokud to funguje, nehrabej se do toho :)

Takže dokud fungoval, nebyl důvod jej měnit. V poslední době ale začal najíždět celkem delší dobu a potom, co se po startu notebooku objevila tato hláška, bylo rozhodnuto.

harddisk chybová hláška

Jaký nový ssd disk vybrat

V první řadě je třeba napsat, že ceny těchto disků klesají, ale v poměru cena/výkon je nejvýhodnější velikost 240 / 250GB. Původní disk jsem měl 640GB, ale ten by ve variantě ssd stál více než 10 000kč, takže jsem zvolil značku Samsung o velikosti 250GB v ceně 2800kč.

samsung ssd 850 evo 4

Pokud přemýšlíte, jak zrychlit starý notebook, pak toto je jedna možnost.

samsung ssd 850 evo 3

Jak vidíte na obrázcích, k disku je přiložen návod a také cd, na kterém je několik programů, nejdůležitější, který vás bude zajímat je program pro klonování disku.

samsung ssd 850 evo 1

TIP: Zrychlit pc a notebook můžete i zdarma. Čtěte.

samsung ssd 850 evo 2

Výměna HDD za SSD v notebooku HP

Bohužel můj původní disk byl vadný a nebylo možné klonování provést, ale pokud by vše bylo ok, stačí zapojit nový ssd a všechna data ze s původního pevného disku překopírují na nový. U notebooku je ale problém, že nemáte kam druhý disk zapojit – někdy lze do šachty u dvd mechaniky, pokud ji váš notebook má.

Samsung ssd 850 evo 6

O tom, jak notebook hp 4520s rozmontovat jsem zde na webu již psal, takže se stačí demontovat původní disk, oddělat rámeček, do kterého vložíte disk nový s již na instalovaným systémem a je hotovo.

Samsung ssd 850 evo 7 Samsung ssd 850 evo 8 Samsung ssd 850 evo 9 Samsung ssd 850 evo 10 Samsung ssd 850 evo 11 Samsung ssd 850 evo 12

Pokud jste ještě nikdy neměli v pc / notebooku ssd disk, budete opravdu PŘEKVAPENI, jak rychle najede.

Jak a čím otestovat rychlost popisuji zde.

Byla by chyba porovnávat čas nájezdu disku, který byl vadný (kde to trvalo skoro minutu než najel), když byl nový, tak to bylo cca 40s.

Nyní se SSD diskem je start notebooku záležitostí přibližně 10s, což je super luxusní čas, nehledě na to, že se vám i zvýší doba práce na noťasu při provozu na baterii.

Po měsíci testování a denním používání Samsung SSD 850 EVO mohu doporučit všem.

Čtěte také

1 Comment

  1. Pro připojení nového disku za účelem klonování nebo instalace OS používám USB-SATA adaptér např.
    https://www.alza.cz/axago-adsa-1s-slimport-d616802.htm – dvě stovky cena – to nemá smysl řešit a přemýšlet, jak a kam zapojit nový disk.
    SSD Samsung 850 EVO mám teď taky místo původního Intel Pro 180 GB (z toho ještě je u Lenova ukousnuto asi 10 G pro oddíl případné reinstalace W – nesmyslné, těžko kdy použijete) takže po roce práce s notebookem i přes častý úklid na externí USB disk už moc prostoru nezbývá…

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*