Google Disavow Tool návod, jak se zbavit špatných odkazů

Říká se, že čím úspěšnější máte web, tím více na něj vede špatných odkazů. Dalo by se tomu předejít tak, že byste museli pracovat na budování odkazů dobrých a tím to score vyrovnat, ale na to asi nikdo nemá prostředky a čas. Naštěstí existuje řešení, jak se těch špatných linků zbavit.

Google disavow tool – jak používat tuto službu

Přesně tak se jmenuje nástroj od Google, kam vložíte seznam stránek, které chcete „ignorovat“ a Gůgl je do hodnocení nebude počítat.

Najdete jej na této stránce https://search.google.com/search-console/disavow-links. Pokud tam svůj web nanejdete, je třeba jej nejdřív přidat podle tohoto návodu. Pak už jej stačí vybrat a dát dohromady seznam všech špatných stránek a domén, které na ty vaše vedou.

Google Disavow Tool 1

Seznam všech odkazů, které na web vedou, najdete zpravidla i ve výše zméněné Google Search Consoli v sekci Odkazy, kde si je můžete exportovat jak do Excel tabulky, tak i do tabulky Google. K tomu se dá využít i web Ahrefs, který má sice placené tarify, ale kdo nemá odkazů tisíce, tomu bude stačit varianta zdarma.

Ahrefs free tool

Zaregistrujete se zdarma na www.ahrefs.com a přidáte svůj web. Pozor, ne všechny hostingy toto povolují, třeba u EBOLA jsem měl problém, naopak u ČESKÝ HOSTING to funguje spolehlivě.

Až robot váš web zkontroluje, ukáže vám, kolik odkazů na něj vede, je to číslo u záložky Ref.domains.

Ahrefs free verze

Ve výchozím nastavení to je podle hodnocení domény (DR).

Ahrefs free verze 2

Doporučuji vám si to seřadit od hodnocení nejnižšího (DR 0), je logické, že špatný web nebude dobře hodnocen a nám jde jen o ty špatné.

Ahrefs free verze 3

Seznam následně exportujte po kliknutí vpravo na Export. Kdo má placený Ahrefs, exportuje si všechny odkazy, kdo má verzi free, má možnost k exportu jen 1000 odkazů / domén. Což by mělo ale většině lidí asi stačit.

Ahrefs free verze 4

Zvolil jsem export domén, ne odkazů, protože na jedné doméně může být třeba 10 špatných odkazů a tím, že zablokujete celou doménu, zvládnete „víc práce za méně času“, procházet jednotlivé odkazy by byla hodně zdlouhavá práce.

Ze seznamu jsem vyřadil skoro všechny domény s koncovkou CZ, protože ty jsou zpravila v pohodě. Ty co neznáte ale doporučuji zkontrolovat.

Kdo používáte program Collabim, který toho umí hodně a mimo jiné i evidenci zpětných odkazů, ty si z něj exportujte a do této tabulky také přidejte, abyste zkontrolovali ty odkazy dobré a ty zde smazali, protože v tabulce by měly být jen ty špatné, které chcete blokovat.

Seřadil jsem si domény podle abecedy.

Google Disavow Tool 2

Když si zkusíte rozkliknout některou z domén, pak ten odkaz může vypadat třeba takto a jsem rád, že používám ESET antivirový program, který mi ty stránky okamžitě zablokoval.

Ahrefs free verze 5

Než připravíte textový soubor, který nahrajete do nástroje Disavow Tool, je třeba před každou doménu přidat slovo domain:.

Google Disavow Tool 3

Tabulka pro nahrání vypadá takto. Pozor, nesmí tam být mezera mezi tou dvojtečkou a názvem webu, tak kdo byste věděl, jak v excelu spojit ty 2 buňky vedle sebe, aby nebylo nutné to pak v tom texťáku ručně „spojovat“ a mazat mezeru, byl bych za to moc vděčný.

Google Disavow Tool 4

Výsledný soubor pak už jen nahrajete na stránce, kterou zmiňuji v úvodu návodu. Seznam si následně můžete stáhnout, nahradit jej novým, když další odkazy doplníte nebo toto nastavení zrušit kliknutím na volbu Přestat se distancovat od odkazů.

Google Disavow Tool 5

Nyní je třeba vyčkat, než bude další Google Update a pozice ve vyhledávání by se měly pohnout…

Ještě si přečtěte:

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*