Hyper-V nahradil Microsoft Virtual PC

Microsoft Windows virtual PC již není ke stažení. Ale nevadí, spolehlivá náhrada je aplikace Hyper-V, která je součástí Win10.

Virtual PC – Hyper-V

Pokud vás zajímá, co je to virtuální počítač a k čemu se dá použít, pak napovím. Můžete si nainstalovat další verze operačních systémů (Win8, Windows 7, Visty, XP) nebo dokonce i hry následně do těchto systémů, pokud jsou starší a ve Windows 10 nefungují.

Návod na instalaci

Klikněte na lupu vedle Startu a napište optionalfeatures. Následně spusťte příkaz.

Microsoft virtual pc - hyper-v

Zobrazí se okno Funkce systému Windows a zde vyberte volbu Hyper-V.

Microsoft virtual pc - hyper-v - 02

Je nutné zaškrtnout všechny volby tak jak vidíte na obrázku.

Microsoft virtual pc - hyper-v - 03

Proběhne provádění změn.

Microsoft virtual pc - hyper-v - 04

První část je hotova. Je možné, že bude nutné restartovat počítač.

Microsoft virtual pc - hyper-v - 05

Opět spusťte vyhledávání a napište Hyper. Poté spustťte aplikaci Správa technologie Hyper-V.

Microsoft virtual pc - hyper-v - 06

Takto vypadá hlavní obrazovka Správce technologie Hyper-V.

Microsoft virtual pc - hyper-v - 07

Klikněte na záložku Akce a následně Nová a Virtuální počítač.

Microsoft virtual pc - hyper-v - 08

Důležité informace než začnete.

Microsoft virtual pc - hyper-v - 09

Zadejte název virtuálního počítače (já plánuji instalaci Windows 8, takže pojmenuji přesně tak) a vyberte místo, kde bude virtuální pc uloženo – na céčku je stále málo místa, takže volím další disk – 4TB Seagate.

Microsoft virtual pc - hyper-v - 10

Pokud chcete instalovat starší Windows (Win 95, 98, XP) zvolte Generace 1, jinak u novějších (Windows 7, 8, 10) vyberte Generace 2.

Microsoft virtual pc - hyper-v - 11

Přiřaďte paměť.

Microsoft virtual pc - hyper-v - 12

Konfigurace sítě.

Microsoft virtual pc - hyper-v - 13

Vytvořit a připojit virtuální pevný disk.

Microsoft virtual pc - hyper-v - 14

Nainstalovat operační systém můžete později nebo hned z bitové kopie (ISO) nebo instalovat ze serveru v síti.

Microsoft virtual pc - hyper-v - 15

A jak vidíte, virtuální počítač je připraven.

Microsoft virtual pc - hyper-v - 16

Nyní již stačí spustit instalaci Windows 8.

Související:

VirtualBox instalace a nastavení

O autorovi Miloš Lácha 1149 Článků
Počítače mě bavily odjakživa, takže 13 let práce administrátora v bance pro mě byl splněný sen. Prošel jsem mnoha školeními na Windows i Office a možná i to byl impuls založit tento web, kde už více než 10 let najdete pravidelně každý týden nové návody převážně pro operační systém od Microsoftu.

10 Comments

 1. Tak jsem udělal vše podle návodu ted mam stažený iso od win 8.1 ale nemám CD ale jen flashku… když to tam vyberu tak mi to hází chybu a nechce se nainstalovat ten win… návod jak přidat disk přes flashku ?

 2. a funguje we win10home i něco jineho? třeba nějaký programek ve kterem by běželo xp mode (kvuli tiskarně, kde mam furu toneru, a jine veci, starsi hry apod..) něco co by šlo zdarma vyzkoušet?

 3. Dobrý den, potřeboval bych poradit s propojením disků mezi fyzickým a virtuálním PC. Na fyzickým PC mám Win10 Pro a virtuálně mi běží Win7 oba 64bit. Nedaří se mi propojit disky, případně by mi stačilo, abych viděl USB. Děkuji

 4. dobry den, ted me zajima, jsem cetl.. kdyz chci 5 takovych virtual kompu udelat, tak potrebuji ke ke kazdymu nainstal. windowsu ve virtualu, licenci ne..? tak potrebuji 5 licenci..? jde o to , ano daji se i levne, ale nechci zavirovat pocitac.. pak druha vec, co napriklad linux..? co je zdarma a s wine bezi i widle

 5. Možná by to chtělo návod trochu aktualizovat.
  Nejsem přes počítače odborník, ale neměla by být pro správnou funkci virtualizace nejprve povolená v BOSu/UEFI? O tom se v návodu nezmiňujete.
  A dále, po instalaci Hyper-V je možné do něj nainstalovat OS také prostřednictvím programu Hyper-V Quick Create, který se objeví ve vyhledávání spolu se zde zmíněným Správcem technologie Hyper-V. V Hyper-V Quick Create je mimo jiných nabízen k instalaci OS Windows 10 MSIX packagink environment a já bych se rád zeptal, než bych s tím začal experimentovat, jestli je to normálně použitelný OS do kterého jdou instalovat programy? Dál bych se rád zeptal jak správně postupovat, když budu chtít bezezbytku OS z Hyper-V odstranit?

  Pro Toma:
  Jak je to s těmi licencemi ti neporadím, ale zakoupením levné tzv. druhotné licence a stažením ISO přímo od Microsoftu si určitě PC nezaviruješ a v tom Hyper-V Quick Create je nabízen k instalaci Linux Ubuntu, tak ho můžeš vyzkoušet a dát sem vědě jak si dopadl.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*