Jak nainstalovat chladič do stolního pc

Když stavíte počítač nebo jej koupíte jako hotovou sestavu, nejčastěji se používá standardní větrák – chladič, dodávaný k procesoru. Na kancelářské pc to stačí, kdo chce ale hrát hry nebo pracuje s grafikou či zpracovává videa a potřebuje výkon, chce to pořádnou vrtuli, aby to vše uchladila.


V počítači jsem už před několika lety měnil klasický větrák za větší chladič s hodně výkonným pasivem, tak se pojďme podívat na to, jak jej do kompu přidat a nahradit jím ten původní malý.

Toto je klasický větráček dodávaný zdarma k procesoru. Na standardní práci u pc a surfování po internetu stačí, ale když chcete hrát hry nebo pracovat s videeem, je třeba mít lepší chlazení.

Chladič PC

Demontáž větráku v pc

Původní větráček sundáte tak, že použijete klasický plochý šroubovák, na obrázku jsou vidět 4 žluté čárky, tak přesně na těch místech šroubovákem pootočíte a větráček vyndáte.

Instalace nového chladiče

K tomu novému byly dodávány „plechy“, které se z obou stran dají na základní desku a utáhnou. Na ně se potom 2 šrouby chladič přidělá. Je to vymyšlené dobře, protože něco váží, tak aby se vám z těch původních děr nevytrhl.

Jak nainstalovat chladič do stolního pc 4

Díky té velikosti se může točit pomaleji, udělá v pc skříni větší „průvan“ a tím pádem počítač není tak hlasitý, jako kdyby byl větrák menší a musel se točit rychleji, aby udělal podobný efekt.

Jak nainstalovat chladič do stolního pc

Jak nainstalovat chladič do stolního pc 2

Nezapomeňte nakonec zapojit i konektor napájení větráku, jak vidíte níže.

Jak nainstalovat chladič do stolního pc 3

Takto vypadá namontovaný ve skříni Fractal Define R3.

Jak nainstalovat chladič do stolního pc 5

Na tomto obrázku vpravo nahoře můžete vidět i větráček přidělaný na skříni, je to klasický 12cm, uchycený na 4 šrouby z venčí kejsu, pomůže lépe dostat teplý vzduch ven.

Jak nainstalovat chladič do stolního pc 6

Každopádně když na pc nehraju (občas GTA 4 i 5 pustím), tak mám ten větrák na chladiči odpojený, úplně v pohodě to pc stíhá uchladit. Stál něco přes 1000kč, ale mám ho opravdu už hodně let, jak ve starém pc, tak i novém, když jsem dělal upgrade. Jak se říká, nejsem tak bohatý, abych kupoval levné věci. Často se vyplatí si připlatit pár korun, a bude vám ta věc sloužit opravdu dlouho.

Video návod

Nabídka chladičů na Heureka

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*