Jak přidat související články ve WordPress

Možnost zapnout související příspěvky mají některé WordPress šablony přímo integrovanou a tak to často není problém. Mnohdy tam ale ta volba není, nebo je „omezená“ i v šabloně placené a tak je třeba si ty related posts (související články) nastavit a upravit podle sebe. Ukážu vám několik způsobů na několik šablonách u webů, které spravuji, abyste věděli, že i to vaše téma (theme) půjde takto vylepšit.

K čemu slouží související příspěvky (Related posts WordPress)

Návštěvník stránky, když najde co hledá, často odejde hned potom, když má potřebné informace. Proč ho ale na tom konkrétním webu „nezdržet“ o chvíli déle a nenabídnout mu další články, které na webu máte? K tomu slouží právě tato možnost. Google „má rád“, když je ten čas, který člověk na webu stráví, delší, a toto je přesně ta volba, jak ten čas můžete zlepšit. Samozřejmě je třeba mít na stránkách dostatek obsahu, když tam bude článků 10, asi nemá cenu to vůbec nastavovat. Já jich mám ale zde už víc jak 1000, na dalším webu skoro 2500, takže tam už se dá vybírat :)

Nastavení v tématu GeneratePress

Přihlaste se do administrace WordPressu, klikněte na Přidat nový plugin vlevo v menu, vyhledejte WP SHOW POSTS a tento nainstalujte.

WP Show Posts nastavení 01

Plugin se vám přidá do levého menu, tam tedy klikněte na WP Show Posts a Přidat nový.

Pojmenujte jej Related – pozor na to, já si tam dal u jednoho webu název Související a pak mi to nefungovalo.

 • Typ příspěvku zvolte posts.
 • Taxonomie zvolte category.
 • Počet příspěvků na stránku dejte 6 (ale můžete zvolit klidně 3). Já to ale budu ukazovat na mém příkladu i s výsledkem na konci článku, takže volím šest.

WP Show Posts nastavení 02

Klikněte na další kategorii Sloupce a vyberte 3.

WP Show Posts nastavení 03

U kategorie Obrázky nastavuji šířku 300px a výšku 225px. Umístění obrázku doporučuji vybrat Nad nadpisem, protože pokud to necháte výchozí pod ním, byly by ty texty rozhozené a obrázky nebyly zarovnané, nebož každý popis má jinou délku.

WP Show Posts nastavení 04

V sekci Obsah zvolte Typ obsahu Žádné, Zahrnout nadpis vyberte a nastavte H3.

WP Show Posts nastavení 05

U sekce Meta zrušte všechny boxy, aby nebyl ani jeden zaškrtnutý.

WP Show Posts nastavení 06

A nakonec v sekci Více nastavení zaškrtněte box u textu Ignorovat přilepené příspěvky a u volby Seřadit podle dejte Náhodné. Pokud byste to nechali výchozí, budou se v souvisejících příspěvcích zobrazovat jen ty nejnovější články, ale je dobré čtenářům připomenou i ty starší, ty jsou také důležité, nejen ty novinky. Nakonec poté klikněte vpravo na Publikovat.

TIP: Na webu došlo k závažné chybě. Jak to vyřešit?

Pokud nemáte šablonu GeneratePress, jak budu popisovat dále, zapamatujte si tento obrázek, pak se k němu vrátíme, protože se vám pod tlačítkem Publikovat zobrazí i sekce Použití a zde je vidět Zkratka (Shortcode) a tento kód pak použijete v šabloně k zobrazení těch souvis. článků.

WP Show Posts nastavení 07

Šablonu GeneratePress je třeba mít v placené verzi Premium, ve free verzi to nejde. Klikněte tedy na odkaz GeneratePress vlevo v menu a u záložky Elements zvolte Activate. Já už ji mám aktivní, tak jen pro ilustraci.

GeneratePress related posts 08

Poté klikněte na odkaz ElementsAdd New Element, typ vyberte Hook a zvolte Create.

GeneratePress related posts 09

Nyní tento prvek pojmenujte Související příspěvky a přidejte tento kód.

<div class="wpsp-related-posts1 grid-container">
	<h2>Related Posts</h2>
<?php
if ( is_single() ) {
  $cats = get_the_category();
  $cat = $cats[0];
} else {
  $cat = get_category( get_query_var( 'cat' ) );
}

$cat_slug = $cat->slug;
$list = get_page_by_title( 'related', 'OBJECT', 'wp_show_posts' );
wpsp_display( $list->ID, 'tax_term="' . $cat_slug . '"' );
?>
</div>

U záložky Hook vyberte volbu generate_after_content a zaškrtněte box u volby Spustit PHP.

GeneratePress related posts 10

Poté překlikněte na odkaz Display Rules a zde vyberte u sekce Location volbu All Singular, u sekce Exclude zvolte Stránka a All Stránky. Vše nakonec nezapomeňte uložit / publikovat.

GeneratePress related posts 11

Nyní je třeba ještě doplnit kód do CSS složky. Tu najdete po kliknutí v menu na VzhledPřizpůsobit a CSS. Sem vložte tento kód.

.wpsp-related-posts1 {
  background-color: #fff;
  padding: 24px 20px 10px 20px;
  margin-top: 10px;
  -webkit-box-sizing: border-box;
  box-sizing: border-box;
  box-shadow: rgba(23, 43, 99, .14) 0 7px 28px !important;
}

Související články – nastavení v šabloně MH THEMES

Klikněte na Vzhled – Přizpůsobit – Možnosti volby šablony – Layout Post/Pages – Související články Povolit/Zakázat. Nakonec změna nezapomeňte Publikovat.

Mh Theme Related Posts

Poté to vypadá takto. Bohužel jde nastavit jen zapnuto a vypnuto, nezvolíte si kolik tam chcete těch článků mít, výchozí jsou 3 ale hlavně, i když to zapnete a stejně se vám nezobrazují, je problém v tom, že se neřadí podle kategorií, což je víc logické, ale podle štítků (tags). Když máte velký web, přidávat tam ty štítky jednotlivě k článkům by bylo dost složité, proto je podle mě lepší to tady v šabloně vypnout a použít klasicky návod výše, stačí tu první část, kde popisuji přidání pluginu WP Show Posts a jeho nastavení.

Mh Theme Related Posts 2

Pak můžete ten php kód doplnit do šablony, to ale může být pro někoho složité, takže za mě lepší nainstalovat si další plugin Ad inserter, pokud už máte na webu reklamy, možná ho tam máte a jen si zvolit, kam ten kód doplnit, já to mám takto.

Ad Inserter nastavení related posts

A přesně takto to vypadá v šabloně nyní. Nevypadá to špatně, co říkáte?

Související články ve WordPress šabloně MH Theme
Související články ve WordPress šabloně MH Theme

Hledal jsem dost dlouho to, jak to nastavit, nakonec mi tato varianta přijde jako nejjednodušší, ale samozřejmě budu rád, pokud mi napíšete do komentářů, jakou volbu používáte vy nebo zda jste to třeba nevěděli doposud, že to zapnout lze a návod vám pomohl.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*