Konektory na notebooku Dell a základní desky

Konektory na notebooku Dell i na základní desce jsou pro mnohé uživatele velkou neznámou. V tomto článku i ve 2 videích vám ukážu, co kam musíte zapojit, aby vám to fungovalo bez problémů.

Konektory na notebooku Dell

Dnes vám ukážu, k čemu slouží všechny konektory na notebooku Dell Vostro 5471, ale tyto konektory jsou podobné i u ostatních noťasů Dell i jiných značek, takže se vám to určitě může hodit.

Konektory na notebooku Dell

Napájení

Z levé strany máme napájení. K tomu slouží tento konektor.  Zasunete, zapojíte do zásuvky 220 voltů, zapnete noťas a můžete pracovat.

USB-C (Thunderbolt port)

Ten malý konektor je USB-C. Naštěstí už proti micro USB, který měl takový zmenšený zobáček, je tady jedno, jak ho tam dáte, funguje „z obou stran“. Pod videem na Youtube mi bylo sděleno, že to je Thunderbolt port, aby tam šla připojit docking station.

HDMI

Přes HDMI se připojuje třeba externí monitor nebo televize. Tohle zapojíte do televize nebo do monitoru taky a máte další plochu na práci.

Sluchátka – 3,5″ jack

Ten malý konektor, to je klasický od sluchátek nebo na reproduktory, označení má 3,5″ jack. Jeden můj tip pro rodiče s dětmi. Máme takovou rozdvojku, třeba děti, když byly menší, jezdili jsme v autě a měli jsme třeba DVD. Tak každý měl svoje sluchátka, aby to bylo dobře slyšet. Dalo se to sem a pohodička, rodiče to nerušilo, to je základ a děti si užily. Sluchátka jsou určitě základ do auta.

Ethernet

Tento konektor je ethernetová zdířka, to je pro připojení na internet. Jeden konec kabelu zapojíte sem, druhý do routeru a budete mít pak stabilní připojení. Proti wifině, pokud se bydlíte v bytě nebo v domě, kde máte víc pater a router máte někdy i na druhé straně, tak málokdy ta rychlost je stejná, jako hned u přístroje. Takže kabel je mnohdy jistota, samozřejmě ne vždy to jde.

Konektory na notebooku Dell 2

USB

2x USB, to je jasné, tam můžete dát flashku nebo třeba nabíjet telefon. Nebo i třeba externí disk. Pokud vám nestačí úložiště v notebooku, tak takhle to můžete využít.

SD karty

Toto je slot na sd karty. Ideální třeba v případě, když chcete zálohovat fotky z mobilu. Dáte tam redukci, do ní micro sd kartu a kopírujete, jako by tam byl klasický usb disk. Většinou, když koupíte tu kartu, tak ten adaptér vám tam většinou dají k tomu. Nejdřív je ale potřeba tu micro sd kartu vyndat z telefonu. Každý karta má zámek a když to přesunete, tak máte zamčeno a doporučuju, pokud třeba budete na dovolené, budete mít víc těch karet tak zamknout a na tu kartu nepůjde už nic nahrát a ani omylem to nesmažete.

Video

Konektory základní desky na pc

Jak zapojit všechny konektory na základní desce a celkové jak připojit pc. Pro ukázku jsem vzal můj starší počítač, na kterém jsem dělal většinu návodů zde na webu, ale i video návodů na Youtube Čisté PC, kde týdně vychází pravidelně 2 nové návody.

Ta deska je tuším z roku 2008, tak abyste se nelekli, že tady jsou konektory, které jste v životě neviděli. Už taky se na ně pamatuji tak letmo, protože dneska už ani nekoupíte ty mnohé zařízení, které tam jdou zapojit. Pokud by se vám ale do ruky dostal starší počítač, ať víte, co kam zasunout.

Konektory na základní desce Gigabyte

Napájení

Napájecí kabel se dává sem, bohužel častý problém je to, že tady máte napájecí zdroj a když ten počítač koupíte, tak ten zdroj má vzadu vypínací tlačítko. Je vypnutý když je ten přepínač na 0. A i když máte všechno zapojené a zapnete ho klasicky zepředu, nefunguje to. Tak je problém tady, nezapomeňte si to dát na tu 1.

PS2

Starší klávesnici i myš zapojíme do těchto PS2 konektorů. Pro myš je zelený a pro klávesnici fialový. Dokonce tu klávesnici mám tak starou, že potom, co jsem koupil tuhle desku, jsem si musel koupit tuto redukci.  Na ní bylo dobře vidět, že tam byla šipka – takový zobáček, takže bylo jasné, že to nemůžete otočit při zastrčení.

DVI

DVI konektor je ten bílý. Ten měly „novější monitory“. Monitor už s tímto připojením nemám. Jednoduše se to zapojilo, mohli jste to i přišroubovat z druhé strany, to bylo v monitoru, takže to bylo to samé.

VGA

Dala se použít i tato redukce, do konektoru VGA – modrý. To bylo nejstarší připojení monitoru k počítači.

HDMI

HDMI je moderní konektor, který funguje i dnes. Zapojíte jedne konec do pc a druhý do monitoru nebo smart tv a je to. Některé monitory mají 2xHDMI, takže lze připojit třeba pc a Playstation a na monitor se vždy sám přepne nebo to uděláte ručně, když máte zapnuty obě zařízení. Doma to tam máme a je to užitečná věcička.

SPDIF

To je digitální výstup pro zvuk,já měl takto zapojené domácí kino k tomuto pc, když to fungovalo jako HTPC pro Windows Media Centrum ve Windows 7. Ten zvuk opravdu byl lepší.

Konektory pro reproduktory, sluchátka a mikrofon

Těchto 6 konektorů slouží pro připojení reproduktorů, většinou pro přední repro jsou ty černé, pro zadní jsou ty zelené a ten růžový je na mikrofon.A dáte sem u sluchátka.

USB

Klasické USB konektory.

RJ 45

Ethernetová zásuvka, zapojíte tady jeden konec kabelu a z druhé strany se to cvakne do routeru, počítač je na internetu a už to frčí.

Díky tomu, že tam na té desce je integrovaná grafická karta i zvuková, tak není nutné tam dávat další výkonnější kartu grafickou a zvukovou. Měl jsem tam dokonce i televizní kartu, přes kterou jsem stahoval videokazety.

Pokud vás cokoliv zajímá co se týče zapojení počítače, třeba ohledně tady těch starých konektorů, tak určitě napište do komentářů. Díky.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*