Jak zjistit DPI fotky nebo obrázku

Pro zjištění DPI (dots per inch) fotografie na počítači můžete postupovat následovně.

Jak zjistit DPI fotky / obrázku

Otevřete si fotografii v nějakém grafickém editoru, ve Windows to může být přímo Prohlížeč obrázků. Následně klikněte na obrázku pravým tlačítkem myši a zvolte Vlastnosti.

Jak zjistit DPI fotky

Na záložce Obecné vidíte velikost obrázku/fotky, což se taky může hodit.

Jak zjistit DPI fotky 2

Dále když překliknete na záložku Podrobnosti, pak uvidíte rozměry. Zde konkrétně to je 2400 x 1371 pixelů.

Jak zjistit DPI fotky 3

Zjišťujeme DPI

Pokud chcete zjistit DPI fotografie, spočítejte DPI takto: pokud má fotografie rozměr 2000 x 1500 pixelů (aby se to lépe počítalo) a chcete vytisknout fotografii na velikost 10 x 7,5 palců (což odpovídá poměru stran 4:3), musíte rozměry v pixelech vydělit velikostí tisku v palcích: 2000 pixelů / 10 palců = 200 DPI a 1500 pixelů / 7,5 palců = 200 DPI.

Výsledek tedy bude 200 DPI.

Související:

O autorovi Miloš Lácha 1151 Článků
Počítače mě bavily odjakživa, takže 13 let práce administrátora v bance pro mě byl splněný sen. Prošel jsem mnoha školeními na Windows i Office a možná i to byl impuls založit tento web, kde už více než 10 let najdete pravidelně každý týden nové návody převážně pro operační systém od Microsoftu.

2 Comments

  1. Pokud má obrázek DPI uvedené v EXIFu, pak Vlastnosti – Podrobnosti DPI přímo zobrazují. Uvedené to tam mají např. fotografie.

    Údaj DPI dnes nemá praktický význam. I dříve byl jen pro tisk, a dnes při tisku prostě určíme, jak velký obrázek má vylézt – a to se týká i výroby fotek v libovolném labu. Ostatně například v IrfanView můžeme velikost DPI libovolně nastavit přímo v těch Vlastnostech.

  2. Pokud jde o skutečné DPI vytisknutého obrázku, ano, je dobré jej kontrolovat. Pro běžnou potřebu stačí 150. Na netu je dostatek kalkulaček pro tento účel. Při běžném tisku doma budete velice rychle vědět, kolik pixelů musíte mít pro použitelnou kvalitu a kontrolovat to budete jen pro zřídka tisknuté velikosti někde na zakázku.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*