Jak zničit pevný disk

Fyzické zničení pevného disku je důkladnou metodou, kterou lze použít k trvalému odstranění dat a zabezpečení citlivých informací. Existuje několik způsobů, jak pevný disk zlikvidovat.

Pomocí kladiva nebo vrtačky

Kladivo má doma asi každý a aby data nešly už nikdy obnovit, stačí do disku několikrát vší silou „prásknout“ a zaručuju, že ty data, co v něm byly, rozhodně už nikdo neobnoví. Při tomto procesu se diskové plotny roztříští a destrukce je definitivní.

Jak zničit pevný disk

Provrtáním harddisku a všech diskových ploten vrtačkou je asi ještě více jistější způsob ke zničení a destrukci. Uděláte několik děr a máte jistotu.

Spálením

Pevný disk lze zničit pomocí hořlavého prostředku nebo v peci s vysokou teplotou. Při spálení by měl být disk vystaven dostatečně vysoké teplotě, aby byly diskové plotny úplně zničeny.

Magnetem

Pevný disk lze demagnetizovat pomocí silného magnetu. Je to další způsob, jak zničit data na disku. Tím se vymažou a znemožníte jejich obnovu.

Důležité je, aby se pevný disk zničil takovým způsobem, který zaručí nejen fyzickou destrukci, ale také odstranění dat. Před zničením pevného disku se přesvědčte, jestli na něm nemáte důležitá data a tyto zálohujte. V případě, že vám nebude vyhovovat ani jeden z výše uvedených způsobů, dobrou službu udělá i Killdisk.

Odkazy:

O autorovi Miloš Lácha 1149 Článků
Počítače mě bavily odjakživa, takže 13 let práce administrátora v bance pro mě byl splněný sen. Prošel jsem mnoha školeními na Windows i Office a možná i to byl impuls založit tento web, kde už více než 10 let najdete pravidelně každý týden nové návody převážně pro operační systém od Microsoftu.

1 Comment

  1. Fakt je, že fyzické zničení je podstatně rychlejší, než několikanásobné přepsání náhodným vzorkem dat, zvlášť u disků terabajtových kapacit. „Trvalé mazání“ disků umí více programů, ale může trvat i dny.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*