Prime95 – software k testování stability počítačů

Prime95 je volně dostupný software, který slouží k testování výpočetního výkonu a stability počítačů. Tento program je využíván zejména k testování procesoru a operační paměti (RAM) a pomáhá odhalit případné chyby nebo nestability hardwaru. Je populární mezi nadšenci do přetaktování (overclockingu), kteří se pokoušejí zvýšit výkon svého pc.

Hlavní rysy Prime95

Stress test procesoru

Prime95 provádí náročné výpočty, které zatěžují procesor na maximum. Tím se ověří, zda je CPU stabilní a jestli nedochází k přehřívání.

Test paměti

Program může také testovat operační paměť počítače (RAM) a odhalit tak případné chyby v paměti.

Spustíte jej po kliknutí v menu na Test a Start.

Prime95

Overclocking

Prime95 se často používá pro testování stabilnosti počítače po přetaktování. Při přetaktování se změní frekvence procesoru či jiného hardwaru za účelem zvýšení výkonu. Prime95 pomáhá zjistit, zda je systém stabilní za těchto zvýšených výkonových parametrů.

Prvočíselné testy

Jméno „Prime95“ pochází z toho, že program je také používán k hledání prvočísel v rámci projektu Great Internet Mersenne Prime Search (GIMPS). Toto je dobrovolný projekt, který hledá nové velké prvočísla, což jsou specifická matematická čísla. Na této adrese je také ke stažení.

Je důležité poznamenat, že Prime95 provádí extrémní zatížení počítače a může způsobit zvýšení teploty procesoru. Proto by měl být používán s opatrností, zejména při testování stability a teploty počítače.

Prime95 je dostupný ke stažení pro systémy Windows, Linux i po Mac OS X a je užitečným nástrojem pro diagnostiku hardwarových problémů, včetně těch spojených s přetaktováním.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*