Jak přidat operační paměť RAM do počítače

Přidání nové operační paměti RAM do PC. Návod, jak přidáním paměťového modulu zvýšíte výkon počítače a také jeho rychlost.

Jak vybrat ram do pc

Ptáte se, jak poznám jakou ram-paměť potřebuji? Nejjednodušší je použít prográmek CPU-Z a pomocí něj zjistíte, jaký typ operační paměti v počítači máte (v záložce Memory).

Konkrétně v tomto pc je počítačová paměť o velikosti 4GB a typ DDR3.

cpu-z 4 memory

Jak zjistit typ ram v notebooku i pc

Nejen v notebooku, ale i v počítači zjistíte typ operační paměti i bez externího programu.

Otevřete Příkazový řádek (CMD) a spusťte tento příkaz:

wmic memorychip get devicelocator, manufacturer, partnumber

Přesný typ operační paměti

Na základě toho budete vědět, jaký paměťový modul koupit. Nejlevnější ram paměti koupíte na webu Heureka.

Návod, jak přidat paměť ram do pc

Jak nainstalovat operační paměť, tzv. ram-ku. Postup při instalaci paměti ram krok za krokem.

Počítačovou skříň otevřete tak, že odšroubujete 2 šroubky, jak vidíte na obrázku.

Přidání operační paměti RAM do počítače

Takto vypadá paměťový modul – RAM DDR 2.

Přidání operační paměti RAM do počítače 3

Instalace ram do pc

V počítači bývá několik slotů, kam lze paměť nainstalovat (zasunout, umístit). Zde vidíte jeden obsazený a druhý volný.

Přidání operační paměti RAM do počítače 2

Paměť vložte a zacvakněte z obou stran.

Přidání operační paměti RAM do počítače 4

A je hotovo.

Samozřejmě pc musí být vypnuté a také je třeba si dávat pozor na statickou elektřinu, takže je lepší paměti ( i další díly při stavbě počítače) mít položeny na stole nebo podlaze a ne na koberci. A je doporučeno se před otevřením počítače dotknout topení, abyste se statické elektřiny zbavili.

Přidání operační paměti RAM do počítače 5

Počet obsazených slotů ram

I bez toho, aniž byste otvírali počítač nebo notebook, lze zjistit, kolik paměťových modlů v pc máte a kolik lich tam ještě jde dát. Spusťte Správce úloh (CTRL + SHIFT + ESC) a na záložce Paměť jsou vidět tyto hodnoty u mých pamětí:

 • Rychlost – 2400 MHz
 • Použité sloty – 2 ze 4 (v mém případě)
 • Parametry – DIMM

Počet obsazených slotů RAM

Časté dotazy

Kolik můžu dát paměti ram do pc / jak zvýšit paměť počítače

Navýšení paměti je individuální, pokud máte volné 4 sloty, pak je můžete obsadit všechny. Ale cena modulů je dnes celkem nízká, takže stačí často koupit jen moduly 2, ale o vyšší kapacitě. Na spolehlivý chod Windows 10 stačí i v dnešní době maximálně velikost 8 GB ram. Ale jak se říká, paměti není nikdy dost :) Doma máme několik pc, které mají „jen“ 4 gb paměti a jedou bez problémů – doplnil jsem je o ssd disk, ten udělá ještě lepší službu než navýšení ze 4 na 8 giga.

Aktuálně mám v pc 16GB operační paměti.

Ram z notebooku do stolního pc

Paměťový modul z notebooku je menší a do stolního pc by nepasoval. Přidání je podobné jako u počítače.

Jak přidat paměť do notebooku popisuji zde.

paměť do notebooku 2

Můžu dát staré ram paměti do nového pc

Staré a nové paměti dohromady nejdou. V hodně starých počítačích jste našli typ SDRAM, v novějších to je již DDR od verze 1, pak i DDR 2 a 3 a nyní nejnověji DDR 4.

Kombinace RAM paměti

Pokud plánujete dát do počítače paměti RAM různé frekvence, pak byste měli vědět, že to fungovat bude, ale vždy bude rychlost podle těch pamětí pomalejších, takže možné to je, ale nejlepší je vždy vybrat ideálně stejných typ pamětí.

Video návod

Čtěte:

O autorovi Miloš Lácha 1149 Článků
Počítače mě bavily odjakživa, takže 13 let práce administrátora v bance pro mě byl splněný sen. Prošel jsem mnoha školeními na Windows i Office a možná i to byl impuls založit tento web, kde už více než 10 let najdete pravidelně každý týden nové návody převážně pro operační systém od Microsoftu.

12 Comments

 1. Mám starý PC s
  • deskou Gigabyte GA-MA780G-UD3H
  • paměť Kingston 4GB (kit 2x 2GB) 800MHz
  Můžu zvýšit paměť?

 2. Klímo, jak je psáno na webu Gigabyte, je možné přidat až 16GB ram, takže ideálně 2x8giga.

 3. Rád bych přidal více RAM, jenže víc jak 2 Giga nelze, protože pak nenačítá se windows ( na monitoru ). Rád bych přidal alespoň 4G, ale nejde. Poradí mi někdo co s tím? Mám starší pc (2006). Sedmičky jely bezvadně i na 64 bit, jenže už nejsou podporované. Zákl.deska:
  Intel Grant County2, Ati xpress200 BLKD102BLKD102GGC2L , MĚNĚNÝ MÁM ZDROJ, grafiku na Nvidia Geforce 210, DDR3 1GBmemory (Asus), starý disk na ssd, mám v pc 2 sloty na paměť, ale celkem fungují jen 2GB: ať 2×1 nebo 1x2GB, 3GB se nenačítá počáteční start windows. Po kontrole paměti v „Systému“ hlásí pouze nainstalováno 2Gb. Nevím , jestli nepomůže nastavit nějak Bios nebo vyměnit základní desku?

 4. Honzo, 14 let starý komp bych vyhodil a koupil nový, dnes máte za 5tisíc nový stroj, který dalších 10 let vydrží na běžnou práci.

 5. Chtěl bych se zeptat mám v pc 2x 4giga RAM, ale funguje mi jen jedna. Nevíš co stím?

 6. Chtěl bych se zeptat mám PC s 2x2GB.Nemám už více slotů. Můžu nahradit nahradit jednu kartu za 8GB ?Děkuji.

 7. Fando, jasně, ale pozor na to, jestli ta deska tolik paměti podporuje, informace jdou zjistit na stránce konkrétního výrobce podle typu té desky.

 8. Dobrý den,

  Dostal jsem PC stavěné v roce 2013, po otevření bedny abych zkontroloval velikost RAM, jsem zjistil že v 1. slotu mam 4GB a ve 2. 1GB a při spuštění PC mi ukazuje ram 3GB. Múj dotaz tedy zní. Vyndám li z 2. slotu 1.GB RAM a nechám ho volný, bude se mi ve win propisovat 4GB ram a bude 4GB využito na plno? Děkuji za odpověď

 9. Dobrý den Mirku, jaký tam je operační systém? Ty starší ukazovaly a využívaly pouze 3,5GB i když člověk mohl mít klidně 8 Giga.

 10. Mám takové tušení že operační systém byl přeinstalován nyní se tam nachází Microsoft Windows 7 Professional 64bit

 11. Dobrý den , prosím o radu , mám v PC 4GB 1600 DDR3 . Chci přidat 4GB a ptám se proto stačí koupit jeden stejný modul nebo musím koupit pár .
  Děkuji .

 12. Pozor, máte-li na desce čtyři sloty na paměť a používáte jen dva moduly, musíte je namontovat ob jeden. Nejčastěji se takto obsazují druhý a čtvrtý, ale to se dělá spíš kvůli chladiči procesoru. Z hlediska paměti je jedno, jestli použijete sloty 1 a 3 nebo 2 a 4.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*