Výměna ventilátoru v NAS-u Synology za tichý

Přestože NAS Synology je celkem tichý, po výměně sériového větráčku za tišší verzi Arctic F9 už nepoznáte, že máte zařízení zapnuté a to by měl splňovat každý model od této značky.

Postup výměny

Vyměnit ventilátor v síťovém uložišti DS218play bylo nutné. Prostě nevím, jestli to dělají všechny modely, nebo jen ten můj konkrétní větrák, ale prostě „bzučel“ víc než by měl. Jak tento NAS otevřít jsem popisoval v článku minulém a jelikož ventilátor není přišroubován, ale je zajištěný jen těmito gumovými „podložkami“, jde vyndat celkem snadno.

Výměna ventilátoru NAS Synology 1

Nový model ARCTIC F9 Silent ACFAN00026A má logicky stejné rozměry – 92x92mm. Zaujme vás nejen ta bílá vrtule, ale po zapnutí následně i to ticho, které jste předtím „neslyšeli“.

Nepochopím ale jednu věc. I když tato verze NAS-u, kde jsem dělal výměnu, stojí cca 6000kč a ten nový větrák kolem 150kč, nevím proč tam dají ten levný „šunt“. Ale asi se drží přísloví koruna ke koruně….  No nic to jsem jen odbočil.

Výměna ventilátoru NAS Synology 2

Výměna ventilátoru NAS Synology 3

Montáž už je trošku složitější. Samozřejmě by se dal ten ventilátor přišroubovat jako klasicky v počítači, ale pak byste z druhé strany neměli ten plastový kryt a asi by se do zařízení také více prášilo. Dobrá zpráva je ta, že nebude nutné disky odpojovat, ale stačí jen povolit tyto 4 šroubky.

Výměna ventilátoru NAS Synology 4

A následně na místo původního větráku dát ten nový.

Výměna ventilátoru NAS Synology 5

Výměna ventilátoru NAS Synology 6

Nezapomeňte jej „zajistit“ 4 gumovými „podložkami“ a následně můžete opět tu spodní část sešroubovat.

Výměna ventilátoru NAS Synology 7

Jakmile budete mít vše zkontrolováno a také zapojen napájecí kabel na původním místě, nasaďte i horní kryt.

Výměna ventilátoru NAS Synology 8

A zde jak vidíte, je zkompletováno.

Výměna ventilátoru NAS Synology 9

Krabice od DS218play Synology DiskStation je opravdu pěkná :)

Výměna ventilátoru NAS Synology 10

V případě, kdybyste zapoměli na napájení a NAS zapnuli, po chvíli se zobrazí tato hláška. Já to zkoušel jen informativně, když jsem měl vše rozdělané a tudíž chlazení celkem bylo dobré, jenže je nutné tam ten větráček mít.

Synology NAS chyba ventilátoru 1

Druhá hláška, kterou jsem si uložil, je tato. Když nepůjde delší dobu ventilátor, zařízení se samo vypne, což je dobrá zpráva. Dávejte na to ale pozor, obnovovat těch 6TB dat by nebylo jen záležitostí chvíle.

Synology NAS chyba ventilátoru 2

Upozornění: Autor návodu neručí za způsobené škody, postup je pouze informativní a je možné, že byste přišli o záruku.

Související:

O autorovi Miloš Lácha 1149 Článků
Počítače mě bavily odjakživa, takže 13 let práce administrátora v bance pro mě byl splněný sen. Prošel jsem mnoha školeními na Windows i Office a možná i to byl impuls založit tento web, kde už více než 10 let najdete pravidelně každý týden nové návody převážně pro operační systém od Microsoftu.

2 Comments

  1. Vyměnil sem ventilátor ještě na novém Synology 218play.Rozdil je veliký. Radši sem to udělal před instalací disků.Jen drobnost ten šroubek je až ten krajní. Díky za skvělý nápad a hlavně kompatibilní ventilátor.

  2. Romane není zač, jsem rád, že to pomohlo. Po 2 letech používání musím říct, že to chce jej občas vyluxovat, jinak ale šlape v pohodě.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*