Synology DS218play – recenze domácího úložiště dat

NAS server Synology DS218play je ideální datové úložiště do domácnosti. Za tu cenu toho umí opravdu hodně a proto nezůstane jen u jednoho článku, všechno by se sem totiž nevešlo.

Asi každý, kdo má doma hodně dat k zálohování, ať už to jsou fotky z dovolené, videa (pokud vás např. živí tvorba obsahu), práce v notebooku nebo úkoly dětí ze školy, může tuto „chytrou krabičku“ využít. Navíc si za pomoci doplňujících aplikací můžete vytvořit třeba i „svůj domácí Netflix„.

Synology DS218play recenze

V první řadě je nutné zmínit, že se prodává nejčastěji pouze samotné datové úložiště NAS bez pevných disků. Některé obchody nabízí tento Nas i včetně harddisků, ale nebyl jsem schopný zjistit, jaké přesně typy tam dávají, takže volím cestu koupit vše samostatně a třeba právě podle tohoto návodu to „poskládat“ a zprovoznit.

Synology NAS ds218play

Obsah balení

V krabici najdete vše co potřebujete.

  • Samotný NAS
  • Napájecí kabel
  • Šroubky pro přidělání 3,5″ disků
  • Redukci na 2,5″ hdd

Synology NAS ds218play 2

I když mi výběr konkrétního typu diskového úložiště zabral dost dní a týdnů, jaký do něj dám typ pevného disku trvalo ještě déle. Máme doma veškerou elektroniku v podstatě „zcela tichou“ a nechtěl jsem, aby nám ten klid, třeba při sledování filmu, rušil disk. Že koupím hdd Western Digital RED jsem věděl, ale dal jsem na rady nekupovat disk s kódem …FAX, ale zvolil jsem model FRX, který má menší cache a otáčky 5400-min, takže by měl být tichý. Po několika dnech testování mohu napsat, že je trochu slyšet, jen když nahráváte data, jinak je zcela tichý.

Pevné disky Western Digital red Plus 6TB WD60EFRX

Montáž disků

Vrchní část posuňte jak je vidět na obrázku a pak už vám nic nebude bránit v tom disky zapojit.

Synology NAS ds218play 7

Stačí je jednoduše zasunout na připravená místa.

Synology NAS ds218play 3

Přesně jak je vidět zde.

Synology NAS ds218play 4

Nejen pod disky, ale i ze stran jsou gumové podložky, takže ticho zaručeno. Použijte 8 šroubků a poté opět plastový kryt dejte na původní místo. Případně nechte stav tak, jak je vidět na fotce, nikdy nevíte, jestli disk nebude vadný, což se také bohužel stává. Zakrytovat jej můžete kdykoliv.

Synology NAS ds218play 5

Na zadní straně NASu vidíte jak konektor pro napájení, tak sdířku pro ethernetový kabel RJ45 (Wifi nemá) a také 2xUSB3 třeba pro připojení externího disku.

Synology NAS ds218play 6

Synology NAS ds218play 9

Na přední straně jsou tyto diody:

  • Status
  • Lan
  • Disk 1
  • Disk 2

A také tlačítko pro zapínání.

Synology NAS ds218play 8

Jaký NAS koupit

Na výběr máte od této značky i další modely, kdo potřebuje více paměti, ten sáhne po modelu ds218, do firem se hodí typ 218+, a komu by stačil pouze jeden disk, ten může zakoupit variantu 218j.

Datové úložiště ale slouží hlavně k záloze dat a proto doporučuji mít disky 2 a zapojené v systému RAID 1, kdy ten druhý disk je vlastně kopie toho prvního a pokud by se s jedním z nich něco stalo, záloha vám zůstane.

Dobrá stránka je Synology Raid kalkulačka, kde si vyberete typ zařízení a také jaké pevné disky máte a samo vám to nabídne varianty.

Pokud máte disky různých velikostí, můžete zvolit systém SHR (Synology hybrid drive), v případě harddisků o stejné kapacitě zvolte RAID 1.

Kalkulačka Raid synology

Doporučené modely NAS Synology

O autorovi Miloš Lácha 1148 Článků
Počítače mě bavily odjakživa, takže 13 let práce administrátora v bance pro mě byl splněný sen. Prošel jsem mnoha školeními na Windows i Office a možná i to byl impuls založit tento web, kde už více než 10 let najdete pravidelně každý týden nové návody převážně pro operační systém od Microsoftu.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*