Jak zrychlit starý a pomalý počítač

Starý počítač, který je pomalý, lze zrychlit nejen tím, že mu vyčistíte pevný disk, ale i výměnou vhodných komponent. Přečtěte si návod, jak na to.

Starý počítač je pomalý, co s ním?

Staré počítače, jsou ty, které mají 10 a více let. Ty, vyrobené po roce 2012 jsou, dalo by se říct, na kancelářskou práci stále vhodné a ještě vám pár let vydrží.

Co je problém u starého pc:

  • pomalý start počítače
  • pomalé nabíhání – spouštění a vypínání počítače, načítání stránek, otvírání adresářů
  • pomalá reakce pc
  • pracuje pomalu
  • operační systém nabíhá pomalu
  • systém se vypne, ale počítač se vypíná pomalu
  • počítač je pomalý a zasekává se

Proč je počítač pomalý

Často se mi stalo, že i když bylo pc starší, výkon byl dostatečný, ale byl bordel hlavně ve Windows. Ty stačilo přeinstalovat a pak už zase šlapal jako když byl nový.

TIP: Jak zjistit stáří počítače a notebooku

Druhý problém jsou staré komponenty = pc díly. Pro běh dnešních operačních systémů je třeba lepší hardware než v době Windows XP, kdy stačil 1GB operační paměti.

Jaké počítačové komponenty pc zrychlí

Pro ukázku jsem vybral starší počítač, který máme doma. Základní deska Asus M2A-VM HDMI už něco pamatuje a máme ji určitě více než 10 let. Protože ale komp funguje bez problémů, stačilo jej za tu dobu doplnit několik pc díly a stále je to spolehlivý stroj. Procesor je Amd Athlon X2 5200 Mhz, který stačí na většinu aplikací i po letech.

Přikládam aktuální parametry pc z programu HWiNFO64.

hwinfo64 asus m2a-vm hdmi

Operační paměť RAM

Jak se říká, paměti v pc není nikdy dost. A je to pravda, při dnešních cenách si tam můžete dát klidně 8GB. Na to, aby vám Windows 10 jely spolehlivě, stačí ale i 4 GB. Podívejte se, jak operační paměť ram do pc přidat.

SSD disk

Ssd disk do starého počítače je v dnešní době v podstatě nutnost. V minulém článku jsem popisoval SSD Kingstone A400 256GB, který jsem přesně do tohoto pc dával a za tu cenu jsem velmi spokojen. Nejen start Windows je mnohem rychlejší proti klasickému disku, ale i práce ve Windows a odezva je rychlá. Přečtěte si, jak pevný disk do počítače nainstalovat.

Procesor

Procesor je srdce počítače a pokud si chcete nechat starou základní desku, pak si stačí zjistit, např. pomocí Cpu-Z, jaký typ desky a procesoru máte a koupit výkonnější procesor, než který máte, ale bude vám do konkrétního motherboardu pasovat. Jak procesor v pc vyměnit jsem také popisoval.

Grafická karta vyřeší, jak zrychlit pc na hry

Pokud na pc pracujete jen v textovém editoru a občas mrknete na internet, pak grafika takový problém být nemusí. Kdo ale často kouká na video nebo pracuje v grafickém programu, ten bude mít asi pc výkonnější, ale i u starých kompů výměna grafické karty může zlepšit plynulejší chod pc. Nehledě na to, pokud má deka pouze grafiku integrovanou a ta odejde, což se stalo i u tohoto pc, je nutné levnou externí grafickou kartu koupit a zase fungovat dál.

Nyní už nemusíte řešit, co s počítačem, když mám starou zakladovou desku, stačí jej aktualizovat jak popisuji v článku.

Tip na závěr, jak urychlit počítač

Tyto investice do stahého pc jsou v řádu stokorun, a pravděpodobně se nestane, že by několik dílů odešlo naráz. Pak by asi nemělo cenu je do tohoto staršího kompu dávat, ale už by se vyplatilo koupit rovnou počítač nový. Nedávno jsem jedno nové levné pc kupoval a vyšlo na necelých 6000kč a to už je opravdu dobrá cena za nový komp se zárukou.

O autorovi Miloš Lácha 1147 Článků
Počítače mě bavily odjakživa, takže 13 let práce administrátora v bance pro mě byl splněný sen. Prošel jsem mnoha školeními na Windows i Office a možná i to byl impuls založit tento web, kde už více než 10 let najdete pravidelně každý týden nové návody převážně pro operační systém od Microsoftu.

3 Comments

  1. Jediný spolehlivý návod ke zrychlení starého počítače je využití gravitace.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*