Jak vybrat herní notebook

Každý vášnivý hráč počítačových her nepromarní jedinou příležitost pořádně „si zapařit“.  A proto kromě svého stolního a jistě vyšperkovaného  herního počítače využije i herní notebook, který si může vzít všude s sebou.

Ale jaké parametry a vlastnosti by měl herní notebook mít, aby si na něm hráč mohl zahrát hry jako Battlefield 1, For Honor, nebo třeba očekávanou Call of Duty WW2?

Hlavní komponenty herních notebooků musí mít výkon

Aby hra stála za to, musí mít hlavní komponenty herních notebooků extrémní výkon. Co se výpočetní techniky týče, jsou aktuální počítačové hry velmi náročné, a proto je u herních notebooků důraz kladen na grafickou kartu, procesor, velikost operační paměti, rychlost a velikost pevného disku.

Grafická karta

U herních notebooků je samozřejmostí samostatná grafická karta, jelikož její integrované verze si s náročnějšími hrami neporadí. Její výkon se odvíjí od velikosti její operační paměti – pro stolní počítače jsou dnes na trhu dostupné grafické karty s operační pamětí až 8GB a u notebooků na hry je to velmi podobné.

Procesor

U výkonných noťasů sázejte na 4 a více jádrové procesory, které hře zajistí plynulost.  Moderní více-jádrové procesory dosahují vyšších taktů a tím jsou pro hru optimálnější.

Operační paměť

Nebo-li RAM má mít minimálně 6GB, pokud se však bavíme o opravdovém hraní, jsou vyšší čísla ideální. Při výběru operační paměti dbejte i na její kompatibilitu se základní deskou.

Pevný disk

Jeho minimální velikost by se měla pohybovat okolo 750 GB, pro hru jsou vhodnější SSD pevné disky, které vašemu počítači dodají rychlost a výkon.

Z textu výše je vidět, že každá komponenta má mít co možná nejlepší vlastnosti, abyste si hru užili. Nejdůležitější je, aby komponenty byly kompatibilní. To znamená, že pokud například budete mít dostatečně dobrý procesor a výkonnou paměť,  ale slabší grafickou kartu, promítne se to na hratelnosti hry.

Nezapomínejte ani na komfort samotného hraní

Kromě toho, že si ohlídáte výkon grafické karty a procesoru, velikost operační paměti a pevného disku, byste měli hledět i na komfort samotného hraní. To znamená vybírat z notebooků s větší obrazovkou, která vám zajistí lepší hráčský zážitek. Nezbytná je i podsvícená klávesnice, dostatečné množství vstupních portů a větší pozornost můžete věnovat i výběru zvukové karty. Pak už stačí jen dobře si vybrat hru.

Čtěte také

O autorovi Miloš Lácha 1149 Článků
Počítače mě bavily odjakživa, takže 13 let práce administrátora v bance pro mě byl splněný sen. Prošel jsem mnoha školeními na Windows i Office a možná i to byl impuls založit tento web, kde už více než 10 let najdete pravidelně každý týden nové návody převážně pro operační systém od Microsoftu.

2 Comments

  1. Dobrý den, rozhoduji se, zda koupit herní notebook či stolní počítač a narazil jsem na tento notebook od ACER Predator 15 (G9-593-71ZG), co si myslíte o komponentech, máte s ním zkušenosti případně byste mi za podobnou cenu do 40 000,- doporučili jiný? :-)

  2. Dobrý večer Pavle, upřímně, za 40 tisíc bych raději koupil nabušený herní počítač i s kvalitním velkým monitorem. Notebook na hry bude mít dobré parametry, ale zase bude těžký a pak to ztrácí výhodu, že by šel jednoduše přenášet jako třeba nové pracovní noťasy, které mají váhu do 1,5 kg a vydrží vám celý den nabité. To ten herní bude jak těžký (cca 3kg), tak i častěji vybitý.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*