Bezplatný upgrade na Windows 10

Foto – návod na instalaci tohoto, prý posledního, operačního systému od Microsoftu, který ale nemusí vyhovovat každému.

Jak upgradovat na Windows 10

Používal jsem snad všechny verze Windows a vždy jsem byl skeptický s příchodem verze novější, protože tu stávající, se kterou nebyly problémy, jsem si vyladil k obrazu svému a již si na ni zvykl. To samé platí i pro Windows 7, které, i když XP–čka byly také dobrý OS, se staly moderním operačním systémem, jenž musel vyhovovat každému. Problém s hledáním ovladačů jsem u sedmiček nikdy neměl, narozdíl od XP.

Windows 7 mají podporu do roku 2020, Windows 10 prý minimálně deset let, tedy do roku 2025.

I když Microsoft tvrdí, že „desítky“ jsou poslední, které vytvořili, uvidíme za pár let, zda toto tvrzení bylo pravdivé.

Tento pomocník při upgradu na Windows 10 se vám jistě bude hodit.

Upgrade na Windows 10 ze starších verzí „oken“

Každý, kdo používá Windows 7 nebo Windows 8, si jistě všiml na svém počítači či notebooku v liště vpravo dole ikonky oznamující možnost bezplatné aktualizace na nejnovější verzi Windows. Na obrázku vpravo dole se můžete podívat, jak ikonka vypadá.

upgrade na windows 10 zdarma je připraven

Možnost stáhnout si Windows 10 zdarma máte již od konce července, nyní po měsíci na každém počítači vyskakuje okno upozorňující na tuto možnost, upgrade na Windows 10 ZDARMA je připraven. Kdo nemá systém v češtině, bude tam mít pravděpodobně hlášku Windows 10 Download.

Sledujte: Video návod na upgrade z Win 7 na Windows 10.

Pokud se vám nabídka pro přechod na Win 10 nezobrazuje, je možné, že nemáte nainstalován Internet Explorer 11, který je jednou z podmínek pro bezproblémový přechod. Dalším problémem může být to, že nemáte v pc aktualizaci KB3035583, která se nahrává klasicky přes Windows Update.

První a základní pravidlo, které byste měli dodržovat, pokud v pc máte důležitá data, dokumenty, nebo třeba fotky z dovolené, je toto: ZÁLOHUJTE.

Valná většina uživatelů nemá pevný disk rozdělený na oddíly dva, C+D, ale mají vše pouze na „céčku a ideálně na ploše“. Přechodem na nové Windows by sice i původní data měla být zachována, ale jistota je jistota a já radši zálohuji vše na 2-3 místa, co kdyby.. :) Takže důležitá data z disku C zálohujte na externí disk, nebo usb flash disk, pokud toho nemáte moc. Kdo má na disku více oddílů, může data nechat na D, protože nová instalace Windows vyžaduje pouze oddíl hlavní, tj. C.

Windows 10 instalace, resp. aktualizace začíná

Rozklikněte ikonku vpravo dole, popisovanou v předchozí části článku a zobrazí se vám informace s hláškou, že je tu váš bezplatný upgrade na Windows 10.

upgrade na windows 10 zdarma je připraven 2

Poté si vyberete, zda zachovat původní data a nastavení, nebo nic a instalovat pouze systém. Tuto volbu jsem zvolil já, vše jsem měl zálohováno na externím disku.

windows 10 instalace windows 10 instalace 2 windows 10 instalace 3 windows 10 instalace 4 windows 10 instalace 5

Rozdíl proti Windows 7 je při instalaci „desítek“ v tom, že se aktualizace a ovladače stahují dopředu a až poté se teprve instaluje OS. Ve W7 to je přesně obráceně, což mi přijde více logické.

Podle rychlosti počítače/notebooku se tento nový operační systém nainstaluje za několik desítek minut až hodin, mě to na mém notebooku HP 4520s se 4GB operační paměti trvalo cca 2 hodiny.

Po dokončení instalace je třeba nastavit vaší e-mailovou adresu a heslo, kterou se budete přihlašovat do počítače. Toto lze později v nastavení systému změnit na 4 místný PIN, což je lepší varianta a jednodušší.

Protože je tento systém stejný i pro mobilní zařízení jako jsou tablety a chytré mobilní telefony, i zde na klasickém počítači můžete stahovat programy, aplikace a hry přes Windows Store, jako jste zvyklí na mobilu (používám Android, kde aplikace najdete v obchodě Google Play. Jablíčkáři, majitelé chytrých zařízení od firmy Apple, používají také svůj Apple store)

Výchozí obrazovka Windows 10 vypadá takto, zatím testuji všechny programy, které jsem používal ve Windows 7 a vše se zdá být kompatibilní.

windows 10 úvodní obrazovka windows 10 úvodní obrazovka dlaždice

Nové Windows mají jednu vychytávku, jakou mnozí znáte z mobilních telefonů. Tím je obnovení počítače do továrního nastavení. U starších verzí OS bylo nutné nainstalovat celý systém znovu včetně ovladačů, zde stačí pouze kliknout na tlačítko START – NASTAVENÍ – AKTUALIZACE a ZABEZPEČENÍ a poté záložku OBNOVENÍ. Tím vaše pc dostane do stavu, kdy byl nově nainstalován.

windows 10 nastavení windows 10 obnovení počítače do továrního nastavení

Kdo není spokojen s tím novým OS, v kategorii AKTUALIZACE A ZABEZPEČENÍ klikne na ZÁLOHOVÁNÍ a zde si vyberete zálohu Windows 7 a obnovíte ji – degradujete na starší OS :)

windows 10 obnovení windows 7

Windows 10 – otázky a odpovědi

Na stránkách Microsoftu najdete obsáhlý FAQ

Bezplatný upgrade na Microsoft Windows 10 je umožněn všem majitelům verzí Windows 7 a 8.

Stáhnout Windows 10 zdarma můžete zde – Stačí vybrat, zda máte 32 bitový nebo 64 bitový operační systém, použít utilitku Media Creation Tool a tímto stáhnout buď instalační ISO soubor s Windows 10, nebo spustit instalaci – upgrade. Hodí se v případě, že se vám na pc neobjevila ikona s možností bezplatného upgradu, jak popisuji na začátku tohoto článku.

Dotaz, jak aktivovat Windows 10, nemusíte řešit, systém se aktivuje automaticky.

Kde koupit Windows 10

Podívejte se na srovnávač cen Heureka.

Čistá instalace Windows 10

Jak aktualizovat Windows jste si přečetli, ale pokud chcete provést čistou instalaci operačního systému, potřebujete sériové číslo Win 10. Jak zjistit serial number jsem na webu již popisoval, poté stačí pouze spustit instalaci z dvd/usb a zde vybrat, že chcete instalovat nový systém, ne aktualizovat stávající.

33 Comments

 1. Dobrý den, chtěl bych se zeptat jestli bude možný stáhnout hry přes Mozilla Firefox děkuji.

 2. Dobrý večer, potřebovala bych, aby místo setting bylo napsáno nastavení atd. Neumím angl. a většinou těm pokynům vůbec nerozumím. Děkuji Nada

 3. Dobrý večer také přeji, kde myslíte Settings že je anglicky místo českého Nastavení?

 4. Já vím, že jsem se špatně vyjádřila. Myslím tím, když stisknu ozubené kolečko settings a objeví se mi takový manuál, tak je v angl. Zrovna tak, když ukážu na dolní ikonku. Já nevím, co mi to radí. Potřebovala bych, aby to bylo přeloženo tak, jako jsem to mělo u předchozí verze.
  Děkuji Vám za pomoc a přeji hezký den. Nada

 5. Dobrý den, prosím o radu, provedla jsem aktualizaci na Windows 10, ale bohužel po kliknutí na původní tlačítko start se mi neobjeví dlaždice a to nastavení, kde nahoře bude ikonka, pod tím moje jméno a další programy a vpravo by měly být dlaždice. Po kliknutí levého tlačítka se neobjeví nic, musím kliknout pravým tlatlačítkem a objeví se seznam jako programy a funkce, možnost napájení, prohlížeč událostí, systém atd. Takže vůbec žádné dlaždice, co s tím?

 6. Já neumím angl.a vyhovoval mi lepší Win, který jsem měla předtím. Jak se dostanu na český překlad nebo zpět na starší verzi 8.1.v češtice? Děkuji a přeji hezký den. Nada

 7. Dobrý den. Chtěl bych se zeptat jak mám rozumět tomu,že v nabídce ke stažení Windows 10
  je dole v okénku napsáno,že se můžou účtovat poplatky za přístup k internetu.Může mi dát někdo k tomu vysvětlení?Děkuji.

 8. Dobrý den Jaroslave, toto se týká pouze pokud jste připojen například přes mobilní připojení, kde máte obvykle určitý počet GB na měsíc a pokud budete stahovat celou instalaci Windows 10, která zabere několik giga, pak by se vám mohly účovat další poplatky. V případě připojení například přes UPC toto řešit nemusíte.

 9. Zdravím, mě by docela zajímalo, jak to je, když teď zdarma provedu upgrade z W7 na Windows 10 a za rok mi ty windows 10 spadnou. Nastane situace že si opět nainstaluju W7 společně s CD key pro W7 nikoliv W10. Co se stane po tom roce ? Budu si muset zakoupit original OS W10 ?

  Potom by ale ztratil smysl poskytovat teď zdarma upgrade z W7 na W10 nebo ne ?

 10. Dobrý den, prosím o radu: Nainstalovala jsem si Windows 10, vše vypadalo dobře, začala jsem se učit s ním pracovat (jsem samouk důchodového věku). Vše bylo normální do chvíle, než se mi vybila baterie počítače. Po připojení k síti jsem počítač zapla běžným způsobem, ikony na ploše se objevily jako dříve, ale na spodní liště jen ikona Start, Prohledat Windows a Zobrazení úloh. Ostatní ikony stažené z plochy do spodní lišty ani čas, jazyk, připojení k internetu se neobjevily. Horší problém mám v tom, že ikona start vůbec nereaguje na pravé ani levé tlačítko myši a nemohu počítač vypnout. Prosím o radu. Děkuji. Jarmila

 11. Dobry den. Po upgrade na Win 10 jsem několikrát restartoval PC. Po dalším spuštění se mi z plochy ztratily ikony. Nevím jak je znovu zprovoznit aby se mi znovu objevily na ploše.

 12. Zmizelé ikony zapnete jednoduše: Pravé „myšítko“ na ploše, Zobrazit a zaškrtnout volbu Zobrazit ikony na ploše.

 13. Dobrý den, chtěla bych vědět jestli po instalaci Windows 10 zdarma budu muset po určité době něco platit nebo bude stálé zdarma.

 14. Nikolo, bezplatný by systém Windows 10 už měl být napořád.

 15. Dobrý den,
  po instalaci windows 10 se ni objevil problém s přepínáním obrazovky. Notebook je propojen hdmi kabelem s televizí, ale nelze přepnout. Děkuji za radu

 16. Dobrý den,
  je upgrade na Win10 zdarma do června nebo do července?
  Děkuji za odpověď

 17. Dobry den
  dá se ve Win 10 spouštět hry v ISO souborech a jaky potřebuji program
  ( alkohol 120 ve Win 10 už nejde tak jako ve Win 7 )
  děkuji za odpověď

 18. Pro Lucie: Zdarma můžete přejít na Windows 10 až do konce července 2016.

  Jaroslave, použít můžete program Daemon Tools.

 19. Nedávno mi přišel dotaz, co je lepší windows 10 vs windows 7? Jelikož mám w10 už více než rok a nemám s nimi jediný problém, pak je rozhodně doporučím. W7 mi ale také jely bez problémů, ale měla by jim podpora skončit v roce 2020, takže komu stačí 3 roky na to, že bude na sedmičkách fungovat, pak není co řešit.

 20. dobrý den jak si nastavim češtinu na windows 10? Děkuji za odpoved

 21. Dobrý den, chtěl bych se zeptat jakým způsobem dostanu nazpátek na hlavní panel do pravé části datum a čas. Pomocí přepínače to nejde,ať ho jakkoliv přepínám. Prosím o radu!!! Novas
  Informace zmizela po jedné aktualizaci.! Předem děkuji!

 22. Dobrý den, můžete mi poradit, kde se u windows 7 uložil update na windows 10. Měl by mi zabírat 3 GB na disku. Nevyužil jsem update a zůstal u windows 7 a nyní bych chtěl tyto 3 GB na SSD uvolnit, ale nevím kde je uložen. Děkuji za radu

 23. Dobrý den,
  je tento přechod stále bez problémový, tedy bezplatný? Na Microsoftu to píši jinak:
  —————————————————————-
  Použití nástroje k upgradu tohoto počítače na Windows 10

  Podle těchto pokynů postupujte v případě:

  Máte licenci k instalaci Windows 10 a počítač upgradujete z Windows 7 nebo Windows 8.1.
  ————————————————————-
  https://www.microsoft.com/cs-cz/software-download/windows10

  Potřeboval bych přejít z win7 na win10, ale licenci k win 10 nemám a nikdy jsem je neměl. Rozumím-li tomu správně, po upgrade na win10 nebudu mít licenci.
  Rozumím tomu správně?

  Děkuji za odpověď

 24. Jirko, přece není nic jednoduššího než si zazálohovat stávající data a ten upgrade prostě zkusit. Mělo by to stále fungovat. A kdyby postup už nešel, stejně si ty desítky budeme letos muset všichni koupit (resp. ti, kteří tu aktualizaci zdarma nestihli), protože Windows 7 končí přesně za rok podpora.

 25. Pokud mám Win 7, nemusím tedy nic dělat? Nabídka na upgrade se objeví časem sama?

 26. Aleno, nabídka na upgrade zdarma už by se sama objevit neměla, ale můžete ji vyvolat, jak zde je již několikrát popisováno, stačí si přečíst celou diskusi.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*