Elektrický polohovací stůl by měl používat každý, kdo u počítače denně tráví mnoho hodin. Na trhu existuje mnoho druhů a typů, já jsem si vybral ten od značky Liftor.
Proč mít výškově nastavitelný stůl elektrický
Už 8 let pracuji na home office (a celkem 20 roků jako ajťák) a hlavně doba covidová se projevila na mém zdraví. Byly dny, kdy jsem u pc proseděl klidně i 10 hodin a to se bohužel projeví nejen tak, že člověk tloustne, ale také mohou být problémem hemoroidy. To potkalo i mě, operace mě neminula a tak jsem se následně rozhodl změnit pracovní návyky a koupit si k tomu mému pracovnímu „výročí“ polohovatelný stůl.
O výhody těchto stolů jsem se začal zajímat asi před rokem a kromě vyšší pořizovací ceny mají elektrické zvedací stoly jen samá pozitiva. Člověk vestoje spálí víc kalorií, než když sedí, takže „hubnete zdarma“, pokud vás začnou bolet nohy, polohu stolu si změníte, jako když jste dříve seděli a toto můžete během dne několikrát střídat, což u stolu klasického nejde. A přestanou vás bolet záda, protože sezení na židli od rána do večere jim rozhodně taky neprospívá.
Jak vybrat polohovací stůl a na co myslet, než jej koupíte
Určitě vám doporučuji si práci vestoje ale ještě před nákupem vyzkoušet, můžete si třeba monitor a klávesnici dát na podložku na stůl (několik balení kancelářského papíru je varianta nejlevnější), nebo notebook postavit doma na komodu a zkusit pracovat takto. Já to kombinoval s prací vsedě a vestoje ještě než jsem stůl koupil a zjistil jsem, že mi to vyhovuje a proto jsem se pro stůl rozhodl.
Vyzkoušet si tento typ stolu můžete třeba ve známém řetězci IKEA, kde mají jak polohovací stoly s ručním pohonem – manuální (kličkou otáčíte, abyste desku stolu dostali do požadované polohy), ale i ty elektrické výškově nastavitelné, kde ale je cena srovnatelná se stolem mým. Lepší model jsme si s dětmi osahali v XXXLutz v Brně, ale stále to nebylo „ono“. Na webu jsem narazil na hodně firem, tyto stoly prodávající. Od nejdražších, ale nejkvalitnějších Sit2stand, až po nejlevnější modely v obchodech s nábytkem a pak zlatou střední cestu na Alza a Liftor.
Měl jsem dva hlavní požadavky:
Stabilita ve „vysoké“ poloze
To je celkem mnohdy problém, protože třeba konstrukce stolu (rám) nebo deska je slabá a tím pádem se stůl při práci vestoje klepe a hýbe a to prostě nechcete.
Tichý chod motoru
Je jasné, že zcela potichu se stůl pohybovat nebude. Ale zase aby vás vzbudil v noci, když si k němu další člen domácnosti stoupne nebo sedne, to taky není ideál.
Naštěstí oba požadavky byly splněny a tak bylo jasné, že si koupím právě tento model.
Jaký dekor desky vybrat
Můžete si koupit jen „nohy“ a pak si desku někde v hobby marketu obstarat, ale proč to nemít vše dohromady a bez starostí.
U firmy Liftor si můžete ještě před objednáním pracovní desky vybrat až 4 barvy a přijde vám zdarma domů balíček, kde uvidíte tyto dekory, ale i tloušťku desky. Nevím, zda tuto službu nabízí i konkurence, ale za mě rozhodně plus.
Rozhodoval jsem se mezi těmito dekory:
- Dub Halifax pískově šedý (ten nakonec vyhrál)
- Dub Sorano
- Bříza Maninau
- Borovice Bamberg
Liftor recenze stolu Vision
Už při prohlížení jejich webu vám musí být jasné, že si vyberete. Prodávají toho dost, ale zase ne tolik, aby se v nabídce člověk ztratil. Často si koupím věc v ideálním poměru cena – výkon. Stejně jako u auta mi nezáleží na značce, ale spolehlivosti a aby mi dlouho vydrželo, pak to samé jsem zvolil i zde a vybral model Liftor Vision.
Parametry
- Má 2 motory (v každé noze jeden)
- Nosnost je až 100 kg
- Rychlost, jakou jeden nahoru i dolů, je 35mm za sekundu
- Má antikolizní systém (to jsem už omylem zkusil, kdy jsem pod stolem zapomněl židli a stůl se zastavil a popojel o 1 cm nahoru)
- Ovladač je s pamětí na 3 polohy a má LED displej
- Minimální výška stolu je 62 cm a maximální 127 cm
- Nohy jsem vybral bílé, ale lze koupit i šedé nebo černé
- Je vhodný pro desky o rozměru 110x60cm – 180x80cm
Obsah balení a doba dodání
Pokud si pro stůl nedojedete do jednoho z výdejních míst v Čr (Praha, Plzeň – Dubňany, Řevnice, Pardubice, Jihlava, Opava, Uherské Hradiště), můžete si jej nechat poslat. Poštovné je zdarma, ale pozor na to, i když to jsou jen 2 krabice, dohromady mají 47 kg, takže doporučuji pomocníka k ruce, sami to asi tahat nebudete. Ta deska má asi 10 kg a ty nohy skoro 40 kilo a potom, co stůl sestavíte, je docela problém jej dostat na místo v jednom člověku, ve dvou to dáte bez problémů.
Krabice s nohami (pracovní desku jsem zapomněl vyfotit v krabici). Vše bylo dobře zabaleno, nic nepoškozeno a to je základ.
Pracovní deska
Pracovní deska nemá předvrtané otvory, prý aby si ji každý přizpůsobil podle sebe. Já jsem vybral atypický rozměr 120x80cm, dekor Dub Halifax pískově šedý, k tomu na webu píšou, že byste měli čekat na dodání o 24 hodin déle, pokud si nekoupíte desku v rozměru z jejich nabídky. Nevím, jak to dělají, ale objednával jsem v úterý odpoledne, potom, co jsem se na jejich chatu vyptával na vše možné, abych se ujistil, že jsem vybral správně a už ve čtvrtek dopoledne byl stůl doma. Takže asi tak si to představuju.
Liftor Vision návod na sestavení stolu + montáž
Než se pustíte do montáže, připravte si manuál, který je součástí. Většina dodávaných šroubů je na imbus, který je v krabici také. Určitě se vám bude hodit v závěru montáže i elektrický šroubovák (doporučuji předtím nabít doplna, ať se vám u posledních 4 šroubů nevybije jako mě :)).
Vyfotil jsem postup krok za krokem přesně podle manuálu, takže jdeme na montáž.
Krok 1
Pokud máte desku větší, pak tyto tyče nebudete spojovat tak, jak vidíte na obrázku, ale „roztáhnete“ je podle potřeby a utáhnete.
Přiděláte ty boční části, u nich budou nohy stolu.
Krok 2
Jedna noha přišroubována.
Obě nohy jsu na svých místech.
Krok 3
Nyní je hlavní část spojena a jdeme na pracovní desku.
Krok 4
Dobře si vyměřte, abyste měli tu konstrukci uprostřed a můžete desku přidělat. Pozor na ten držáček napájení, u pravé nohy zleva, já jej zapoměl nasadit a vše jsem musel znovu vyšroubovat, asi 12 šroubů tam je.
Krok 5
Zapojte „elektriku“, která bude pohánět nohy stolu. Jednu krabičku je nutné do desky přišroubovat. A nakonec přišroubujte i to dotykové ovládání na kraj stolu.
Krok 6
Propojte veškerou kabeláž, otočte stůl a vyzkoušejte, jak funguje.
Vypadá to jednoduše, ale sestavení nám se synem zabralo cca hodinu a půl.
Jak nastavit na displeji polohy a uložit je
Nastavte stůl pomocí šipek nahoru a dolů do požadované výšky, stiskněte písmeno M a poté si vyberte číslo, kde tuto pozici chcete uložit. Osobně mám na 1 pozici „na stojáka“ ve výšce 115 cm (měřím 186cm) a na 2 mám polohu na sezení ve výšce 71 cm.
Číslo 3 je zatím volné, ale kdo třeba točí youtube videa a potřebuje fotit nebo natáčet různé recenze zařízení, tomu se může hodit co nejnižší poloha, což je 62cm.
Tlačítko A je výstraha, pokud chcete být v určitý čas upozorňováni na změnu polohy, výchozí je 45 minut. Ale jelikož nemám rád, když mi při práci do ní někdo „kecá“, tak jsem zatím nepoužil. Tělo samo pozná, kdy je třeba se zvednout nebo si naopak stoupnout.
Hodnocení
V poměru cena výkon kancelářský polohovací stůl Liftor rozhodně mohu doporučit. Je stabilní v nízké (psací) i vysoké poloze i relativně tichý. Cena 15500kč může sice pro někoho být vysoká, ale zdraví máme všichni jen jedno, takže je na každém, jak si svého těla váží.
Tuto recenzi jsem psal hned hned po sestavení stolu, kdy jsem z něj byl velmi nadšený. Po měsíci práce u něj jsem nadšen ještě víc, skoro bych řekl, že u něj víc stojím než sedím, je to prostě fajn, ve stoje mám při práci opravdu lepší nápady, stůl je stabilní, takže i opřít se o něj není problém, mechanismus „maká“ jak má, takže za mě mohu říct, že to byla jedna z nejlepších investicí, kterou jsem udělal do svého podnikání.
Určitě je stůl s nastavitelnou výškou vhodný i pro děti, protože koupíte jeden, když je dítě malé a jak poroste, můžete i ten stůl zvedat. Navíc taky u něj nemusí stále sedět, ale občas si u hry i stoupnout. Navíc dětský stůl je levnější.
Porovnat ceny stolů na Heureka
Čtení k tématu:
Doporučuji vám prostudovat články od majitelů těchto stolů, abyste si udělali představu, zda to je to pravé, co chcete koupit. Já jsem si několikrát přečetl články od Roberta Vlacha, zakladatele portálu Na volné noze, který má s prací vestoje velké zkušenosti a má v nich i tipy, jak si práci na stojáka vyzkoušet ještě před nákupem vhodného stolu.
Další užitečné články popisující polohovatelné stoly:
- Jan Nachtigal: Stůl pro práci vestoje
- Margit Slimáková: Sezení nás zabíjí
- Jak zvedací stůl k bluetooth přišel
Youtube video
Podívejte se, kolik sekund zabere zvýšení stolu a jeho snížení.
Související články:
- Stolní držák LCD monitoru
- Solight WO37-W – dotyková LED lampa
- Recenze kancelářského psacího stolu Bekant z Ikea
Buďte první kdo přidá komentář