Zajímá vás, jak je starý váš počítač nebo notebook? Podívejte se na několik způsobů, jak zjistit stáří počítače.
Na štítku na PC a notebooku
Každý notebook má na spodní straně štítek s mnoha informacemi. Zde nechybí seriové číslo, typ noťasu, kde jej vyrobili a také i datum, kdy to bylo.
Většina značkových počítačů má tyto informace také. U pc, které byly sestaveny z „noname“ dílů, to obvykle není, proto je třeba to zjistit jinak.
Někdy můžete rok výroby najít na štítku třeba i na počítačovém zdroji. Tam už je ale nutné pc rozebrat, abyste to zjistili.
V BIOSu
V Biosu najdete informace o základní desce i to, kdy ji vyrobili. Protože základní deska je obvykle to poslední, co se v pc mění, je možné, že právě to je ten nejstarší kus hardware v celé pc sestavě.
Je to obvykle hned na té první obrazovce.
Případně se tato informace zobrazí hned po zapnutí pc, ještě než se do biosu dostanete.
Podle data instalace operačního systému
Na toto téma už jsem jeden článek psal, tak si přečtěte Jak zjistit datum instalace systému Windows.
Každopádně neznám mnoho lidí, kteří by si Windows alespoň jednou na svém pc nepřeinstalovali. Že by je tam někdo měl třeba 10 let, to je vysoce nepravděpodobné, to bylo možné tak v době Windows XP, ty vydržely opravdu dlouho.
Podle typu komponentů
Další možností, jak zjistit stáří počítače, je dohledání informací na pc dílech, štítek se nachází i na operačních pamětích RAM. Klasický pevný disk, ale i ssd disky mají „na sobě“ také info z výroby.
Související: Typy pevných disků podle rozhraní
Pak také i cd nebo dvd mechanika, ta se dnes už do sestav skoro nedává, takže tam bude jisté, že je pc několik let staré.
Často je třeba tyto informace brát jako orientační, jediný ověřený doklad je faktura o koupi pc či notebooku.
Buďte první kdo přidá komentář