Nastavení Uefi Bios na základní desce Asus H81M-R

Jak nastavit Uefi Bios na Asus motherboardu, aby instalace Windows proběhla bez problémů. Řešení je jednoduché, podívejte se sami.


Přestože se sestavováním počítačů zabývám poměrně dlouho, v posledních letech si většina lidí kupuje notebooky a tak jsem se známým staral hlavně o ně.

Před měsícem jsem ale sestavoval nový levný počítač a všechny komponenty byly nové i včetně základní desky s novým UEFI Biosem.

Bohužel se jedná o bios nový, který nahradil klasický Ami bios od American Megatrends, který měl nastavení (setup) opravdu jednoduchý, stačilo zadat z čeho bootovat jako první (cd, dvd, usb), uložit a instalace systému mohla začít.

Zde je vše grafické, lze jej ovládat myší, což dříve možné nebylo, ale laik s tím může mít celkem problém.

Pokud si s nastavením „nepohrajete“, operační systém pravděpodobně nenainstalujete.

Vstup do Bios

Po zapnutí počítače stiskněte klávesu F2, čímž se dostanete do Biosu. Vypadá následovně, všechny informace o počítači na jedné obrazovce. Dole vidíte Boot priority, ale na disku není nápis Uefi, což je problém, protože na něm nejsou ovladače pro OS a tím pádem s tímto nastavením nelze systém instalovat = Bios nevidí hdd.

uefi bios asus nastavení 01

Proto je třeba se dostat do rozšířeného nastavení (Advanced settings).

Podrobný návod na nastavení Uefi Bios Asus

uefi bios asus 02

uefi bios asus 05

Zde v záložce Boot Configuration vypněte Fast Boot a poté v další složce – je třeba sjet kurzorem níže, na první obrazovce není vidět.

Složka CSMBoot Device Controlvypnout Uefi, nastavit pouze Legacy OPROM only.

uefi bios asus 06

A také v záložce Boot from storage device nastavit Legacy OPROM first.

uefi bios asus 07

Nakonec v záložce Boot Secure Menu u volby OS Type dejte Other OS.

uefi bios asus 08

Potom stačí pouze veškeré nastavení uložit a spustit pc znovu a opět pomocí F2 se dostat do Biosu a zde na hlavní obrazovce dole nastavit pořadí, z čeho budete instalovat operační systém (USB, DVD).

Opět nastavené hodnoty uložte a nic vám již nebrání v instalaci Windows 7, 8, nebo nových Windows 10 z usb disku :)

Pokud by vás zajímaly další volby nastavení UEFI biosu, tak zde je pár „obrazovek“ z rozšířené volby Advanced.

uefi bios asus 03 uefi bios asus 04

Youtube video návod

O autorovi Miloš Lácha 1148 Článků
Počítače mě bavily odjakživa, takže 13 let práce administrátora v bance pro mě byl splněný sen. Prošel jsem mnoha školeními na Windows i Office a možná i to byl impuls založit tento web, kde už více než 10 let najdete pravidelně každý týden nové návody převážně pro operační systém od Microsoftu.

9 Comments

 1. Mám desku MSI Z270 TOMAHAWK OPT BOOST v nastavení mám pouze možnost UEFI, nebo UEFI+LEGACY. Ať dám cokoliv, stéle se nenačte. :(

 2. Tibi, před instalací windows 10 nebo win 8 stačí nastavit uefi, pro windows 7 a starší je potřeba výchozí volba Legacy. Samozřejmě je nutné nastavit i boot z usb / dvd a vše uložit.

 3. A jak nastavit tento bios po nainstalování W10,aby se po spuštění pc rozjelo načítání systému a ne pouze zase okno biosu ?

 4. Milane, je potřeba nastavit aby byl první při bootování pevný disk a ne dvd/usb.

 5. Dobrý den prosím vás potřeboval bych přeinstalovat windows10 a nemohu se dostat do biosu mačkám f1-f12 del nebo esc a stále nic prosím o radu s přáním hezkého dne.
  David

 6. Pěkně prosím jak postupovat, když mám na stol. počítači dva disky SSD a na něm WIN7 + programy a HDD a na něm vše ostatní ( fotky hudbu administrativu atp.) A chci na SSD nainstalovat čisté WIN 10 + programy. Jediné rady jsem se dostal, že mám fyzicky odpojit HDD disk na což si netroufnu jelikož nevím jak. Jsem 78 letý uživatel a ne IT.
  Moc děkuji za radu nebo jakoukoliv snahu.
  Pavel

 7. Teda, já to taky moc nechápu, nikdy jsem s tím ale problém neměl, a to jsem vždy „jel na UEFI“. Až teď jsem ženě pořídil novou desku ASUS s intelem 10. generace, a disk se odmítl nabootovat. Že prý asi nemá UEFI Boot Manager, takže jej BIOS nevidí. Jenomže na staré desce vidím, že UEFI boot manažer má.
  Ať jsem nastavil, co jsem nastavil, stále nic. Některá CD z Chipu najela, některá BIOS neviděl. Zkoušel jsem Acronis universal restore – ten najel, ale kvůli nekompatibilní grafice zhavaroval. Tak jsem tam dal postarší Nvidii grafiku – a ejhle, BIOS zahlásil něco nesrozumitelného, jako že ta grafika je nekompatibilní s UEFI a najednou se ukázalo, že disk UEFI boot manager má.
  Vyndal jsem Nvidii, a zase nic.
  Takže on bude problém s nějakou nekompatibilitou Boot Manageru.
  Zkusil disk nainstalovat z flešky Win10 – a všechno funguje, i když mám všude nastavené UEFI, ač podle článku by nemělo.
  Nakonec se ukázalo, že rychlejší je nainstalovat celý systém znovu (asi dva dny práce, mraky programů). Zkoušel jsem i hotline ASUS, ale asi řádně nepochopili, na co se ptám, protože prý přechod se systémem ze staré desky na novou (změna intel 6th -> 10th generation) není možný, což nenípravda. Jen je tam nějaká záhada s boot manažerem na disku.
  Buď je v tom nějaké šarlatánství, nebo jim něco zcela nefunguje.
  Na jednu stranu by mě zajímalo, jak to vlastně funguje, na druhou stranu potřebuju pracovat a ne experimentovat s BIOSem.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*