Nastavení Uefi Bios na základní desce Asus H81M-R

Jak nastavit Uefi Bios na Asus motherboardu, aby instalace Windows proběhla bez problémů. Řešení je jednoduché, podívejte se sami.

Přestože se sestavováním počítačů zabývám poměrně dlouho, v posledních letech si většina lidí kupuje notebooky a tak jsem se známým staral hlavně o ně.

Před měsícem jsem ale sestavoval nový levný počítač a všechny komponenty byly nové i včetně základní desky s novým UEFI Biosem.

Bohužel se jedná o bios nový, který nahradil klasický Ami bios od American Megatrends, který měl nastavení (setup) opravdu jednoduchý, stačilo zadat z čeho bootovat jako první (cd, dvd, usb), uložit a instalace systému mohla začít.

Zde je vše grafické, lze jej ovládat myší, což dříve možné nebylo, ale laik s tím může mít celkem problém.

Pokud si s nastavením „nepohrajete“, operační systém pravděpodobně nenainstalujete.

Vstup do Bios

Po zapnutí počítače stiskněte klávesu F2, čímž se dostanete do Biosu. Vypadá následovně, všechny informace o počítači na jedné obrazovce. Dole vidíte Boot priority, ale na disku není nápis Uefi, což je problém, protože na něm nejsou ovladače pro OS a tím pádem s tímto nastavením nelze systém instalovat = Bios nevidí hdd.

uefi bios asus nastavení 01

Proto je třeba se dostat do rozšířeného nastavení (Advanced settings).

Podrobný návod na nastavení Uefi Bios Asus

uefi bios asus 02  uefi bios asus 05

Zde v záložce Boot Configuration vypněte Fast Boot a poté v další složce – je třeba sjet kurzorem níže, na první obrazovce není vidět.

Složka CSMBoot Device Controlvypnout Uefi, nastavit pouze Legacy OPROM only.

uefi bios asus 06

A také v záložce Boot from storage device nastavit Legacy OPROM first.

uefi bios asus 07

Nakonec v záložce Boot Secure Menu u volby OS Type dejte Other OS.

uefi bios asus 08

Potom stačí pouze veškeré nastavení uložit a spustit pc znovu a opět pomocí F2 se dostat do Biosu a zde na hlavní obrazovce dole nastavit pořadí, z čeho budete instalovat operační systém (USB, DVD).

Opět nastavené hodnoty uložte a nic vám již nebrání v instalaci Windows 7, 8, nebo nových Windows 10 z usb disku 🙂

Pokud by vás zajímaly další volby nastavení UEFI biosu, tak zde je pár „obrazovek“ z rozšířené volby Advanced.

uefi bios asus 03uefi bios asus 04

Pomohl vám článek? Sdílejte jej také přátelům.
  •  
  •  

6 Comments

  1. Mám desku MSI Z270 TOMAHAWK OPT BOOST v nastavení mám pouze možnost UEFI, nebo UEFI+LEGACY. Ať dám cokoliv, stéle se nenačte. 🙁

  2. Tibi, před instalací windows 10 nebo win 8 stačí nastavit uefi, pro windows 7 a starší je potřeba výchozí volba Legacy. Samozřejmě je nutné nastavit i boot z usb / dvd a vše uložit.

  3. A jak nastavit tento bios po nainstalování W10,aby se po spuštění pc rozjelo načítání systému a ne pouze zase okno biosu ?

  4. Milane, je potřeba nastavit aby byl první při bootování pevný disk a ne dvd/usb.

  5. Dobrý den prosím vás potřeboval bych přeinstalovat windows10 a nemohu se dostat do biosu mačkám f1-f12 del nebo esc a stále nic prosím o radu s přáním hezkého dne.
    David

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*