Nastavení Uefi Bios na základní desce Asus H81M-R

Jak nastavit Uefi Bios na Asus motherboardu, aby instalace Windows proběhla bez problémů. Řešení je jednoduché, podívejte se sami.

Přestože se sestavováním počítačů zabývám poměrně dlouho, v posledních letech si většina lidí kupuje notebooky a tak jsem se známým staral hlavně o ně.

Před měsícem jsem ale sestavoval nový levný počítač a všechny komponenty byly nové i včetně základní desky s novým UEFI Biosem.

Bohužel se jedná o bios nový, který nahradil klasický Ami bios od American Megatrends, který měl nastavení (setup) opravdu jednoduchý, stačilo zadat z čeho bootovat jako první (cd, dvd, usb), uložit a instalace systému mohla začít.

Zde je vše grafické, lze jej ovládat myší, což dříve možné nebylo, ale laik s tím může mít celkem problém.

Pokud si s nastavením „nepohrajete“, operační systém pravděpodobně nenainstalujete.

Vstup do Bios

Po zapnutí počítače stiskněte klávesu F2, čímž se dostanete do Biosu. Vypadá následovně, všechny informace o počítači na jedné obrazovce. Dole vidíte Boot priority, ale na disku není nápis Uefi, což je problém, protože na něm nejsou ovladače pro OS a tím pádem s tímto nastavením nelze systém instalovat = Bios nevidí hdd.

uefi bios asus nastavení 01

Proto je třeba se dostat do rozšířeného nastavení (Advanced settings).

Podrobný návod na nastavení Uefi Bios Asus

uefi bios asus 02

TIP: Jak spustit Uefi Bios z Windows 10

uefi bios asus 05

Zde v záložce Boot Configuration vypněte Fast Boot a poté v další složce – je třeba sjet kurzorem níže, na první obrazovce není vidět.

Složka CSMBoot Device Controlvypnout Uefi, nastavit pouze Legacy OPROM only.

uefi bios asus 06

A také v záložce Boot from storage device nastavit Legacy OPROM first.

uefi bios asus 07

Nakonec v záložce Boot Secure Menu u volby OS Type dejte Other OS.

uefi bios asus 08

Potom stačí pouze veškeré nastavení uložit a spustit pc znovu a opět pomocí F2 se dostat do Biosu a zde na hlavní obrazovce dole nastavit pořadí, z čeho budete instalovat operační systém (USB, DVD).

Opět nastavené hodnoty uložte a nic vám již nebrání v instalaci Windows 7, 8, nebo nových Windows 10 z usb disku :)

Pokud by vás zajímaly další volby nastavení UEFI biosu, tak zde je pár „obrazovek“ z rozšířené volby Advanced.

uefi bios asus 03uefi bios asus 04

Pomohl vám článek? Sdílejte jej také přátelům.
 •  
 •  

8 Comments

 1. Mám desku MSI Z270 TOMAHAWK OPT BOOST v nastavení mám pouze možnost UEFI, nebo UEFI+LEGACY. Ať dám cokoliv, stéle se nenačte. :(

 2. Tibi, před instalací windows 10 nebo win 8 stačí nastavit uefi, pro windows 7 a starší je potřeba výchozí volba Legacy. Samozřejmě je nutné nastavit i boot z usb / dvd a vše uložit.

 3. A jak nastavit tento bios po nainstalování W10,aby se po spuštění pc rozjelo načítání systému a ne pouze zase okno biosu ?

 4. Milane, je potřeba nastavit aby byl první při bootování pevný disk a ne dvd/usb.

 5. Dobrý den prosím vás potřeboval bych přeinstalovat windows10 a nemohu se dostat do biosu mačkám f1-f12 del nebo esc a stále nic prosím o radu s přáním hezkého dne.
  David

 6. Pěkně prosím jak postupovat, když mám na stol. počítači dva disky SSD a na něm WIN7 + programy a HDD a na něm vše ostatní ( fotky hudbu administrativu atp.) A chci na SSD nainstalovat čisté WIN 10 + programy. Jediné rady jsem se dostal, že mám fyzicky odpojit HDD disk na což si netroufnu jelikož nevím jak. Jsem 78 letý uživatel a ne IT.
  Moc děkuji za radu nebo jakoukoliv snahu.
  Pavel

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*