Jaké programy nahrát do nového počítače nebo notebooku

Jaké programy nahrávám do počítače po čisté instalaci Windows? Podívejte se na mé tipy, aby vám k práci nebo hraní her nic v pc nebo notebooku nechybělo.

Užitečné počítačové programy do nově nainstalovaného pc

Před několika lety jsem už jeden článek na toto téma napsal, dnes bych se rád ale zaměřil na novější technologie a možnosti, které jsem dříve tolik nevyužíval a proto ty informace v tom starším článku chybí.

Mám počítač pouze na internet

Pokud máte pc pouze pro prohlížení internetu, bude vám stačit jediné. Vyměnit stávající prohlížeč Explorer / Edge za Firefox nebo Chrome. Antivir v pc máte zdarma dostupný Defender, který je součástí Windowsů. Ale kdo nechce, ten si může nechat vše v základním nastavení a programy výchozí, jaké Windows 10 nabízí. Obsahuje vše od prohlížeče obrázků, textového editoru Wordpad i webový prohlížeč. Hudbu, filmy i fotky si zde také bez problémů prohlédnete bez instalace externí aplikace. Volba hlavně pro začátečníky s počítačem, kteří rádi využívají „staré dobré“ programy.

Mám zkušenost, že kdo využívá na pc pouze internet, často chce mít nastavenu výchozí stránku Seznam.cz. Podívejte se na návod, jak domovskou stránku Seznam nastavit v nejpoužívanějších prohlížečích.

Mám PC – Notebook na práci

Pokud máte komp nebo notebook jako pracovní nástroj, můžete také nechat nastavení výchozí viz předchozí odstavec, ale doporučil bych lepší textový editor jako Open Office, nebo v případě že cestujete, používejte Cloud – mobilní úložiště, kterými je zdarma dostupný Google Drive, One drive, Dropbox nebo iCloud.

Určitě také lepší antivir, ideálně v placené verzi, je nutnost, pokud vás počítač živí. Určitě dobře zvolíte, pokud is koupíte NOD32.

Mám počítač na hry

Kdo na PC paří, ten by měl mít komp pořádně vyladěný, aby vše jelo „naplno“.

programy do nového počítače

Nezbytné ovladače základní desky, grafické a síťové karty

Každý motherboard (základní deska), který koupíte, má u sebe cd / dvd s ovladači. Windows 10 v sobě ale mají velkou databázi ovladačů, takže se může stát, že toto cd nebudete v podstatě ani potřebovat. Často i ty drivery ve Windows jsou novější než ty dodané na cd.

Nejnovější ovladače stahujte na stránkách výrobců.

Antivirový program

Antivirů jsem zde na webu popsal už dost, je na každém, který si vybere. Zdarma dostupný Avast, Avg, Avira, Comodo nebo placený antivirový program Nod 32.

Kancelářský balík

Pokud budete pc používat jako psací stroj, pak vám bude stačit klasický Wordpad ve Windows. Kdo ale potřebuje dělat i tabulky, ten využije kancelářský balík Open Office / Libre Office.

Pokud pracujete často z několika zařízení, například doma na pc a poté na cestách na notebooku, doporučuji využít google disk, kde je k dispozici jak textový editor, tak i tabulkový a hlavně máte vše uloženo ve virtuálním úložišti, tj, dostupné odevšad a to jak z pc, notebooku, mobilu i tabletu. Stačí mít pouze Gmail.

Přehrávač médií

Po mnoha letech s BSplayerem nyní používám přehrávač multimedií VLC player. Umí vše, na co si vzpomenete a přehraje všechny formáty, od písniček v mp3, tak i videa v avi, mp4, mpg, mov nebo mkv. Kdo nechce instalovat externí aplikaci, může využít WMP, který je součástí Windows.

Prohlížeč fotek

Ve Win 10 je prohlížeč fotek, pokud chcete instalovat aplikaci externí, pak zvolte třeba Zoner Photo Studio 10, jež je zdarma.

Vypalovačka

Ta už v dnešní době není potřeba, veškeré ovladače a zdarma dostupné programy lze bezplatně z internetu stáhnout. A i instalační disk Windows můžete stáhnout ze stránek Microsoftu a udělat si svůj usb bootovací disk i bez dvd mechaniky.

Související:

Upgrade pc aneb jak vylepšit počítač

Pomohl vám článek? Sdílejte jej také přátelům.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*